Citat:
Ursprungligen postat av
Tsarevitj
Jag förstår inte problemet. Det brittiska folket har sagt sitt, en majoritet vill lämna EU. Theresa May har förhandlat fram ett hyfsat avtal som gör att övergången ska gå någorlunda smidigt. Hur kan då politikerna obstruera och vägra att följa folkets vilja? De är folkets tjänare och inte dess herrar.
Detta är problemet med folkomröstningar. Det som var folkets vilja när omröstningen hölls kanske inte är folkets vilja idag. Dessutom kan man hävda att folk kanske inte var tillräckligt insatta i frågan när omröstningen hölls. Sällan blir utgången av folkomröstningar lyckosam och det blir mycket svårt att ändra på felaktiga beslut precis av det skälet som du själv framför.
Att May skulle ha förhandlat fram ett bra avtal stämmer inte heller. Det finns inget avtal som är accepterat och det kan sluta med att UK lämnar EU helt utan avtal. Det kommer att skada såväl UK som EU. Även Sverige kommer att förlora på Brexit, med förlorade arbetstillfällen som följd. De stora vinnarna är USA, Kina och Ryssland som ser EU som en konkurrent. Ett försvagat Europa gör dem relativt starkare och detta har Trump tydligt uttryckt att han vill utnyttja.
En av de största stötestenarna är Nordirland. Blir det en hård Brexit kan gränsen mellan Nordirland och Irland skärpas vilket inte skulle vara populärt bland den katolska befolkningen i Nordirland. Det kan leda till nya oroligheter vilket UK naturligtvis inte vill ha.