Citat:
Ursprungligen postat av
BaronVonHelsing
Precis, och då sitter Gutta rejält i klistret. Ostkakan illegaliseras och bristen på tillgång gör att priserna skjuter i höjden i undergroundmarknaden. Gutta är en simpel farmare som inte har råd att punga ut särskilt många riksdaler, men beroendet får honom att offra de mest värdefulla sakerna i sitt liv för att dämpa sina begär. Kronofogden knackar ilsket på dörren och Gutta sitter och skakar i ett tomt hus med hundra ostkakor och laddad bössa.
Fan, detta är en film som jag gärna hade sett. Låt oss regissera den tillsammans.

Vem vet om Guttas cancer i själva verket var skottskador när han försökte tränga sig in med den högkvalitativa Farmen ostkakan i Malmö eller Göteborg.
Han kom där med vagnen full av ostkaka och Vincent sittande bredvid med en kalashnikov och Vincent hann inte reagera när konkurrenterna sköt Gutta.
Eller körde en spettekaka i honom för att visa vilka som bestämmer.
Men TV4 mörkade det som cancer.