2019-02-08, 18:37
  #47473
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kryptogam
Det har upprepats (snart otaliga) gånger att tragedin inte handlade om barnens sjukdomar utan om föräldrarna. Det tycks ha varit föräldrarnas (den enas eller bådas) psykiska ohälsa som var anledningen till att det gick så illa. Frågan är om någon av föräldrarna hade sökt hjälp för sin egen sviktande psykiska hälsa?

Om inte – varför sökte /han/hon/de inte hjälp? Fanns det i familjen eller släkten (den enas eller bådas) en ”tradition” av negativ inställning till psykiatrisk hjälp/medicinering som var så stark att man hellre lät sig plågas av obehandlade depressioner (och/eller andra psykiska besvär) utan att ta emot den hjälp som finns att få? För plågsamt måste det ju ha varit för den eller de drabbade, även om polisen nämnde att det inte fanns något tecken på psykisk sjukdom hos någon av föräldrarna.

De allra flesta vuxna människor har kunskap om egenvård vid lättare åkommor, såväl fysiska som psykiska. De allra flesta har också en förmåga att bedöma när man inte längre klarar av att ta hand om den egna hälsan själv, på egen hand, och när man istället behöver vända sig till sjukvården. De flesta klarar av att vara delaktiga i sin egen behandling genom att samarbeta med läkare och följa de ordinationer och råd man får.

De flesta ser till att ta sig till läkare innan sjukdomen eller ohälsan gått för långt. Man tänker att ”så här kan jag inte ha det” och ”så här ska inte min familj behöva ha det.”

Varför fungerade ingenting av detta för Bjärredsparet?

Det är en mycket bra ställd fråga.
Citera
2019-02-08, 18:51
  #47474
Medlem
harperlees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tey44
Jag gissar att man på alla sätt försökt effektivisera undervisningen så att den blev så lite lärarledd som möjligt, utan mer byggde på korta "lektioner" med någon genomgång och sen uppgifter att lösa och redovisa när läraren kom nästa gång. Eventuellt kan man också ha försökt använda lärare med bred ämneskompetens så det inte var så många lärare inblandade. Om jag minns rätt hade Moa undervisning 4ggr i veckan och Agnes 3ggr, eller var det tvärtom? Jag tror inte lärarna stannade flera timmar, för det skulle väl ha tröttat ut flickorna. Kanske någon lärare gav lektioner både till A och M. Flickorna tycks ha varit intelligenta och tog säkert mycket eget ansvar.

Det jag framför allt undrar är om man från sjukvårdens sida såg en tydlig förbättring av måendet tack vare hemundervisningen för Agnes. Att föräldrarna/läkarna därför ville ge Moa snabbt undervisning hemma för att stoppa upp hennes sjukdomsförlopp. Det finns inga uppgifter om hur flickornas hälsa var de sista månaderna av deras liv. Så man vet inte heller hur planen för vårterminen sett ut.

Antingen en markant förbättring eller åtminstone avsaknad av försämring?

De kanske såg Agnes bli sämre och sämre av utmattning när hon försökte gå i skolan och nu ville de stoppa detta direkt med Moa?
Citera
2019-02-08, 18:51
  #47475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Inte minst efter andra intygets ankomst då kan man gissa..

Båda barnen hade medicinska orsaker styrkta av specialistläkare i ME till att beviljas hemundervisning. Dom hade inte berörts alls.
Citera
2019-02-08, 18:51
  #47476
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Det är en mycket bra ställd fråga.
Fast bu visade det sig att O hade sökt vårdcentral för sömnsvårigheter.....
Citera
2019-02-08, 18:56
  #47477
Medlem
Hur länge kan budgetneddragningarna i skolan ha diskuterats i kommunen och oroat alla föräldrar som haft barn med särskilda behov? Det kanske hade varit känt under en längre tid och diskuterats då och då med dem som skulle kunna beröras. Det kanske var det som fick OH/HB att få idéer om att två barn med behov av hemundervisning skulle utgöra ett bättre förhandlingsunderlag gentemot skolan än bara ett. Det kanske var därför som det var viktigt att också M med raketfart fick en diagnos. Mötet med skolan som de skulle ha haft före jul och som blev flyttat till efter helgerna kanske fick föräldrarna att börja inse att deras strategi inte skulle fungera. Det kan ha utgjort starten på den sista totaldestruktiva processen.

Något sådant skulle polisen haft mycket svårt att uppmärksamma i utredningen om det inte stått svart på vitt i avskedsbrevet eller att skolpersonalen skulle ha uppfattat att föräldrarna varit oroade av det skälet och berättat det för polisen.
Citera
2019-02-08, 18:58
  #47478
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Det är en mycket bra ställd fråga.
Ja, frågan är relevant och den som mer intresserar mig.

För att polis inte kan se nån dokumentation innan om psykisk sjukdom men det finns annat det kan röra sig om för den skull som tangerar friskt-ohälsa, sunt-osunt.
Utifrån:
- hårt ansatta (djup kris är jämförbart)
- allt fokus har gått till barnens sjukdomar (lär ha glömt bort sig själva..)
- deras psykiska status går det inte att säga nåt om.
- det finns inget som tyder på psykisk sjukdom via dokumenten (lär vara journalutdrag).

Angående sistnämnda är jag övertygad att polis - som vid andra rättsfall - är intresserad av diagnos som i förhållande till gärning skulle kunna vara konkret ledande till det som skett.

- Går det att säga nåt om föräldrarnas psykiska status?
"Nej det går inte att säga, utan det man kan konstatera det är ju att dom varit hårt ansatta av, allt fokus har gått till barnens sjukdomar och lösa det här, så att deras psykiska status i övrigt finns ingenting som tyder på psykisk sjukdom eller sånt här i dom dokumenten man fått fram."
Citera
2019-02-08, 19:33
  #47479
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
https://www.sydsvenskan.se/2017-12-15/ekonomisk-kris-pa-bjarehovskolan-stort-sparpaket-satts-in

Jag kan tänka mig att det finns en sak som har mörkats i fallet. Det skulle vara intressant att veta om det i avskedsbrevet fanns en anklagelse mot skolan med anledning av indragen hemundervisning. Det är något som har nämnts i tråden ett antal gånger. Imlikenono har en källa med i övrigt korrekta uppgifter väldigt tidigt i tråden som nämner detta så det låter troligt.

Att det skulle sparas ett antal miljoner är fastställt, att dessa besparingar skulle drabba alla andra barn men inte Agnes eller Moa känns inte sannolikt. Om ett sådant resonemang har uppstått under hösten så kan det vara där föräldrarnas planering av tragedin också har sin grogrund. Skulle det sparas pengar under 2018 så skulle det preciseras i den budget som tas fram under hösten året innan. Budgeten ska sedan enligt lagen fastställas i kommunfullmäktige innan november månads utgång. Då får respektive nämnd sin budgetram som ska fördelas och beslutas i december.

-”Det vore hemskt om dom tvingar tillbaka A eller O till skolan, då orkar jag inte mer. Jag tar livet av mig.”

-”Om du gör det så skulle inte heller jag orka leva.”

Sen kom det enligt uppgifter i tråden ett tufft besked i december. Så även jag tror faktiskt på en konspiration och ett mörkläggande. En rektor valde även att gå till nytt jobb.

Men dom som beslutade om budgeten sitter förmodligen kvar.

Jag har också funderad om beskedet i december har med skolan att göra. Men nu var det hela planerad hela hösten, så själva planeringen har inte utlösts av beslutet att eventuellt drar in pengar på hemundervisningen.

Men det kan vara så att man inte kunde tänka sig att skicka sina barn, eller bättre sagt ett av barnen tillbaka till skolan. Och det föklarar tidspunkten. I allt jag har läst har jag inte kunnat riktig se att de indragna pengar rör hemundervisningen, men det var säkert en dyr faktor.
Citera
2019-02-08, 19:41
  #47480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av harperlee
Jag tror också att det så kallade planerandet åtminstone till en början kan ha varit mest ångestdämpande. Ett sätt att tänka att det finns en väg ut, om man vill.

Intressant. Det har jag inte tänkt på. Så man kan ha tänkt på det länge utan att planera konkret. Men helt på sluten blev det bråttom. Något måste ha hänt. Och så hade man kanske över julen tid att funderar lite extra. Och när det var möjligt att gå till Han**ons efter nyår, då blev det konkret. Men fattar fortfarande inte att testamente verkar vara gjort på så kort tid. Kan inte riktig tänka mig att någon situation där man är tvungen att fixa detta på 15min. Men det tog kanske längre tid och man var i undantagstillstånd och orkade inte mer att bry sig om detaljer - det som annars var känt för (läste det på nätet om O).
Citera
2019-02-08, 19:44
  #47481
Medlem
Det verkar som om problemen för Lomma kommun och Bjärehovskolan fortsatte även under 2018. Det är mycket som döljer sig bakom korta och medvetet byråkratiska protokollsformuleringar.

Citat:
§ 30
I rapporten framkommer dock att en del rektorer med nuvarande budget inte anser sig kunna tillgodose vissa elevers omfattande stödbehov, vilket sätter rektorerna i konflikt mellan att hålla budget och att sätta in de stödinsatser som bedöms krävas. EY bedömer därmed att barn- och utbildningsnämnden inte fullt ut följer skollagens krav på resursfördelning.

§ 34
Från rektor på Bjärehovsskolan 12 anmälningar om elevs frånvaro till nämnd.

https://lomma.se/download/18.30145aa416367c60b491124e/1526538103852/BUN%202018-05-08.pdf

Citat:
§ 41
Redovisning av resultat från rapport avseende granskning av Bjärehovskolan
Ärendebeskrivning

Vid nämndssammanträdet 2018-01-30 prognostiseras barn- och utbildningsnämnden sammanlagt ha ett underskott om 4,7 miljoner kronor i 2017 års bokslut varav Bjärehovskolans underskott prognostiseras till 4,3 miljoner kronor. Mot bakgrund av den uppkomna situationen på Bjärehovskolan gav barn- och utbildningsnämnden förvaltningen för utbildning, kost, kultur och fritid i uppdrag att genomföra en granskning av Bjärehovskolan med fokus på det nationella uppdraget, skolkulturen, ledningsprocessen och ekonomistyrning.
Förvaltningen gav revisionsbolaget PwC i uppdrag att genomföra granskningen. Granskningen har resulterat i ett underlag för politiker och tjänstemän som innehåller bedömningar av verksamheten utifrån de fyra utpekade områdena.
Under arbetet med granskningen har PwC genomfört intervjuer med skolledningen, lärare, elevhälsan, fackliga representanter på skolan, verksamhetschef samt controller på förvaltningen. Man har även genomfört en enkät till vårdnadshavarna. Efter genomförd granskning har PwC överlämnat en rapport i ärendet.
Parallellt med PwC:s arbete har förvaltningen i samverkan med ledningen för respektive skolenhet gjort anpassningar av ekonomistyrningen inom grundskoleorganisationen i sin helhet. Utveckling av Bjärehovskolans verksamhet i enlighet med de resultat som PwC:s granskningsrapport visar kommer att vara en prioriterad uppgift för Bjärehovskolans rektor.

§ 48
Information från förvaltningen

‒ Susanne Haglind - tillträdande rektor på Bjärehovskolan från och med 2018-08-06

https://lomma.se/download/18.1a302bb01644dc6ccdd5ef1b/1530687342040/2018-06-19.pdf

Efter granskning av Ernst&Young angående rektorernas arbetsmiljö och PwC;granskning av Bjärehovsskolan så anställs en ny rektor på skolan. Att 12 elever anmäls till nämnden för frånvaro är ett tecken på något extraordinärt. Man får nästan känslan av en skolstrejk.....

Det finns en del att fundera på när man läser igenom Barn och Utbildningsnämndens protokoll. Som kuriosa kan väl även nämnas att revisionsgranskningarna är inkomna handlingar till Lomma kommun och kan därmed begäras ut om man vill fördjupa sig i det som formuleras som skolkultur och ledningsprocesser i protokollet.
Citera
2019-02-08, 19:48
  #47482
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Återigen:
Vad anser du att en Fu är? Hänsynstagande till skola?
Kunde de dra in sig själva i skiten via Kapten Klänning - megapinsam person - så vore det här en droppe i havet.

Det handlar inte om skuld. Det handlar isf om ett beslut som föräldrarna då inte pep ett endaste ljud kring, ingen överklagan, inget till omgivningen.

Vart ligger problemet? På skolan som ultimat syndabock till mord?
Bah..
Att dra in Kapten Klänning i diskussionen om polisen i Bjärred påminner ganska mycket om Glitterfiskens taktik att göra jämförelser mellan Oskar, Madsen och piloten som kraschade för att relativisera bort bristen på ordentliga argument genom helt irrelevanta jämförelser.
Citera
2019-02-08, 19:50
  #47483
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av N.Armstark
Det verkar som om problemen för Lomma kommun och Bjärehovskolan fortsatte även under 2018. Det är mycket som döljer sig bakom korta och medvetet byråkratiska protokollsformuleringar. "
Hittar du nåt konkret om familjen som är i huvudsak det som diskuteras?
Så återkom.
Citera
2019-02-08, 19:52
  #47484
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Båda barnen hade medicinska orsaker styrkta av specialistläkare i ME till att beviljas hemundervisning. Dom hade inte berörts alls.
Hur var det formulerat i intygen att skolan ovillkorligen skulle erbjuda hemundervisning? För där skulle det nog bli en jättekrock mellan Hälso- och sjukvårdslagen och Skollagen som ger rektorn den exklusiva befogenheten och skyldigheten att leda och organisera utbildningen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in