Citat:
Ursprungligen postat av
Vinbergssnacka
Jag tycker också det var intressant det som kom fram igår och nu. Jag frågade igår om det var O som sa att H var så bekymrad om barnens hälsa eller om det var H själv.
Intressant också att läsa att det var diskussioner kring Ölandsresan och jag undrar varför H inte följde med. På något sätt vore det jo logiskt att man då vill följa med när man är orolig. Men det gjorde hon inte, därför att hon inte fick? Eller inte orkade. Eller i protest avstod?
Det som är svårt för mig att avgöra är om det var H som var orolig eller om det var O som sa att H var orolig - och det är ganska avgörande för mig.
Kvinnor bruka ofta vara mer orolig för barnens hälsa (en generalisering som inte måste var sant i enskilda fall). Så teoretiskt kan det vara så att H fokuserade mer på barnens sjukdom. Det kunde vara så att hon vill ha hemundervisning - men om hon var helt sjuk själv och tappade verklighetsuppfattningen så är det totalt oförklarlig att en frisk O skulle gå med på detta - tror jag. Särskild om han inte ansåg att barnen var så sjuka. Då hade dådet varit mer förstålig som en handling i affekt (som det inte kan vara) efter ett gräl kring vem som får jobba nu/resa eller om nu A ska kunna testa att gå till skolan.
Alltså om O ansåg att barnen var egentligen ganska friska och såg att H överdrev och att det hindrade honom att jobba på (alltså H inte barnen) - då måste han jo på något sätt blivit ganska negativt inställd mot henne. Men varför separerade han inte då?
Lite svårt för mig att svara på då jag inte vet hur diskussionen fortlöpte.Jag vet att O gjorde allt enl.min väninna för att avlasta H när han var hemma.Tror absolut hon fick följa med men det var väl ett bra tillfälle för henna att ladda batterierna.
Ang om O pratar om att H oroar sig så Nej inte vad jag hört.Har hört henne själv och kan nog tycka hon överdrev.Vet att flera försökte få henne att se det töserna faktiskt klarade och se det positiva med det och inte bara se det negativa.Jag har inte hört töserna klaga på smärtor.Men däremot ofta förkylda med svullna halsmandlar etc.Men det är ju många barn i den åldern.Ja överlag så är väl inte män och fäder så oroliga som kvinnor och mödrar.