Citat:
Ursprungligen postat av
N.Armstark
Frågan är egentligen ganska relevant i tråden men har aldrig riktigt diskuterats. Var börjar och slutar altruism och när övergår den till ondska.
Om någon spelar fotboll med en igelkott så tycker dom flesta att det är ren ondska, men när någon drar ut tänderna på en labrador för att studera nedbrytningen av käkbenet för att bättre kunna behandla tandlossning hos människor så är inte enigheten längre lika stor.
Föräldrarna har angett altruism som ett motiv, är då deras handling ond och gör det då per automatik föräldrarna till onda?
Den som vill skada för skadandets skull är förstås svårare att ömma för än den som skadar med uppsåt att i längden avsluta ett verkligt eller inbillat lidande.
Den som eldar upp en katt är definitivt ond. Veterinären som sedan avlivar den döende katten är förmodligen inte ond. Och så då däremellan djurförsöken.
Men den som utför djurförsöken, utan att nödvändigtvis njuta av att göra skada, måste ändå ha distanserat sig till en viss grad från en annans lidande.
Om man utgår ifrån att föäldrarna i Bjärred ansåg sig avsluta barnens lidande genom sina handlingar så är det paradoxalt att de samtidigt utsatte dem för lidande genom dödandet.
Hur löser de denna paradox? Har barnet blivit en så stark förlängning av det egna jaget att de inte längre förmår skilja på sin egen och barnets önskan? Har de i sin ångest glömt att det är två riktiga barn av kött och blod och betraktar dem mer som fantasibarn, de barnen i deras föreställningsvärld som aldrig kan bli friska? Varifrån kommer den underliggande aggressiviteten i att kunna mörda två barn och inte hejda sig?
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Intressanta uttalanden oavsett om just denna kvinna sökt hjälp men suiciderat. Erinrade mig diskussionen vid läsning:
Depression med samtidig ångest är fruktansvärt. Man ältar, är besatt, inbillar sig saker, feltolkar.
Intressant passage för övrigt om ett överaktivt sinne instängt i en kropp som saktat ned. Jag tycker ju att nästan alla beskrivningar av ME låter som svår generaliserad ångest (yrsel, utmattning efter anspänning, brinner i huden, feberkänsla, problem att reglera temperaturen, mer och mer behov av isolering, svårt att äta vissa sorters mat...). Sedan betyder inte det såklart att det inte finns ME också men jag kan verkligen inte tänka mig att det är enkelt att särskilja det ena från det andra.