Citat:
Ursprungligen postat av
2big4you
Circle K har kameraövervakning så Polisen måste veta vem som hyrde bilen.
Känslan är att mamman inte hyrde bilen.
*Om hon hade tagit sig hemifrån i någon sorts panik borde hon väl tagit sin egen bil?
*Om det var ett sk utökat själv(mord), varför hyra en skåpbil?
*Någon på Facebook hävdade att hon sett bilen på tomgång på platsen tidigare.
*Var det den som hyrde bilen som övernattade eller någon annan anknytning till platsen eller rekade personen?
*Bilen står placerad lite avsides.
Känslan med det vi vet är att antingen har hon och barnet åkt med någon frivilligt som hon känner väl men personen som körde hade onda tankar.
Eller så har dom blivit indragna i bilen av okända personer alternativt att någon lejt personer för att utföra detta som någon hämd.
Tyst i media är åxo.
Mysko detta.
Är 99 procent säker på att det är mamman som hyrt bilen.
Är det någon annan som hyrt bilen (och, implicit, vara inblandad i dödsfallen) så skulle hen med all säkerhet anhållits - måhända i sin frånvaro.
”Tyst i media är det åxo”, ja, och det är inte något som försvagar tesen utökat självmord. Tvärtom.
Hon ville sannolikt ta livet av sig själv och sitt barn, ostört och kanske också att hon ville skona sin man från att hitta dem. Ja det är banalt, men förtar inte på något vis tragedin.