Citat:
Ursprungligen postat av
JokerMannen
Som de allra flesta tråd-deltagare och skribenter bör känna till , är följande sagt , att det av Polisen säkrades , ett antal , och på marken liggande klädesplagg inom den då aktuella brotts-och-mord-platsen där den hädangångna personen hade uppmärksammats under Lördags-eftermiddagen den 19 Maj år 2018 av två stycken privatpersoner , vilande på marken och på kroppens' framsida.
Jag vill nu vidare sagt , och till det ovan skrivna ställa 4 stycken frågor , och som vem som helst kan svara på , om så faller in.
Fråga 1: Var det Gärningsmannens' egna då brukade skyddskläder , och som Gärningsmannen sedan placerade på själva brottsplatsen innan Gärningsmannen slutligen strax därefter lämnade brottsplatsen ?
Fråga 2: Var det istället , och mot ovan fråga ställd ... Brotts-offrets' egna klädesplagg ?
Fråga 3: Var det utlagda klädesplagg av Gärningsmannen på själva den då aktuella brottsplatsen , och med Gärningsmannens' anledning till att utplacera dessa nu omtalade klädesplaggen , för att då utsätta villospår ?
Ett exempel till ovan skrivet gällande den tredje frågan.
Gärningsmannen skaffar sig på förhand ett antal klädesplagg , antingen för stora eller för små för Gärningsmannen själv. Gärningsmannen tvättar noggrant kläderna i en tvättmaskin och därefter tar på sig ett par gummi-handskar ( Disk-handskar) , när Gärningsmannen sedan efter färdig tvättning tar ut klädesplaggen ur tvättmaskinen och för att slutligen stoppa ner de tvättade klädesplaggen i en plastkasse till tidvis förvaring , så småningom och vid rätt tillfälle tömmer Gärningsmannen ut de tidigare tvättade klädesplaggen på själva brottsplatsen och därefter lämnade Gärningsmannen sedan brottsplatsen , detta slutligen sagt med Gärningsmannens' anledning av att ha utlagt ett villospår för Polisen.
Fråga 4: Var det istället en annan persons klädesplagg som Polisen då kunde säkra på mordplatsen , och som inte hade med själva brottet att göra ?
Mvh/ "JokerMannen"
Två citat som jag hittat om klädesplaggen som hittades vid fyndplatsen. (Det finns säkert mycket mer att hitta om dessa , men hinner inte nu):
"
Hon var påklädd men inte prydligt
då man förmodar att djur gjort sitt med klädseln. Det fanns någon form av ytterplagg vid sidan om. Som kan ha åkt av vid mordtillfället eller slitits av när något djur velat komma åt kroppen."
https://www.flashback.org/p64798308#p64798308
"
Sent på lördagskvällen fördes kroppen bort från platsen i politivagn efter en flera timmar lång teknisk undersökning, där teknikerna bland annat säkrade flera klädesplagg. Även rättsläkare var på brottsplatsen under kvällen."
https://www.expressen.se/nyheter/brottscentralen/person-hittad-dod-i-orebro-polis-och-ambulans-pa-plats/
Jag utgår från dessa uppgifter i första hand och mitt eget sunda förnuft.
1. Detta utesluter jag helt. Om gm egna kläder hade funnits på plats, då hade man ju satt mgm på sannolika skäl misstänkt direkt. eftersom man då hade kunnat hitta DND från honom. Han skulle kunna ha haft vilka skäl som helst för att förneka att han mördat henne och varför kläderna skulle vara där ( t ex att hon lånat dom och de var hemma hos henne), men det hade inte räckt.
2. Troligen hennes egna klädesplagg.
3. Tvivlar på att gm skulle ha planerat dådet så bra för att sedan döda henne så nära hemmet under fasansfulla skrik i flera minuter. Gm kan ju naturligtvis ha trott att det skulle vara enklare att döda offret, men varför överhuvudtaget riskera att bli upptäckt under brottet om man kan göra på något annat sätt långt från människor? Man kan väl "plantera" och vilseleda på många andra sätt än att riskera att bli upptäckt på plats?
4. Det skulle kunna vara något klädesplagg som legat på fyndplatsen sedan tidigare. Men om så varit fallet, kan man med stor sannolikhet se det på plagget om det legat ute genom att skräp, frömjöl från tidigare på våren osv. Också kan växtligheten under plagget vara skadad/gulnad/ej utväxt av att sol och luft inte kommit åt.
Det skulle också kunna vara ett plagg från krokarna i hallen som LW bara dragit över sig för att skyla sig mot kylan medan hon pratade med gm. Denna person bor då förmodligen i huset. Eftersom man enligt MV är 100% säker på att någon stod utanför huset och väntade, tror jag att det finns ett vittne till det. Detta vittne kan med sannolikhet peka ut barnen om det hade varit någon av dom. Jag tror också att dörren inte skulle stå på glänt (om den nu var det) om det var någon av barnen. Klart detta kan ha varit en lögn helt och hållet.
Min tro är nog att vittnet kunde se en man (inte ett barn eller en tonåring som de bor granne med och känner igen).
Summa summarum:
Jag tror att plagget/plaggen varit L*nas och att det åkt av. Anledningen kan ha varit att gm dragit och slitit i dessa och de kommit av eller delvis av. Kanske har något djur gjort resten.