Citat:
Ursprungligen postat av
Fallskarmsjagare
Barnens diagnoser lämnar jag därhän. Har den andra upprättats på föräldrarnas diagnos så kan den första vara fel också. Kanske den avsiktligt valdes pga den är omöjlig att säkert fastställa. Att man kan anmäla läkare som vägrar intyga?
Lärarna kan inte ha träffat dödssjuka barn. Kanske trötta och ”låga”.
Det första är något som blir ytterst intressant att se när förundersökningen släpps. De kan fä maska alla vittnes namn men detaljerna om polisens kriminaltekniska utredning vill jag se.
Vem har pratat om dödssjuka barn? Du ifrågasatte diagnoserna, jag hänvisade till medicinsk expertis som efter utredning gett barnen diagnosen ME.
Skolan har naturligtvis inte diagnosticerat barnen, men de har arbetat med dem och berättat hur de pga barnens symtom inte lyckades få dem att fungera i skolan, trots stora insatser. I så hög grad att de tog till hemundervisning, ett dyrt och ovanligt grepp.
Polisen är kristallklara kring medgärningsmannaskapet. Det håller inte att hänvisa till något som ska dyka upp senare.
Så din film innehåller fortfarande tre stora plot holes:
- Kriminologisk expertis uppgifter om att de var två om detta.
- Medicinsk expertis uppgifter om att flickorna hade ME.
- Pedagogisk expertis uppgifter om barnens mående och funktionsnivå