Citat:
Ursprungligen postat av
Ugglan.
Var BW i så fall på Pernillas indflyttningsfest i Töreboda? Om inte, kan han i alla fall inte vara "mannen med pilotglasögon".
Nej om BW inte var med på inflyttningsfesten kan han givetvis inte heller vara "pilot", det har nog alla förstått vid det här laget.
Men hans polare JE påstås ju däremot ha varit med både på inflyttningsfesten i Töreboda och sen även på statt senare på kvällen. Han är med andra ord en stark kandidat till att kunna vara "mannen med pilotglasögon".
Om JE och BW träffade på varandra strax innan statt stängde så är det högintressant eftersom sannolikt var 2 GM inblandade i försvinnandet. "Mannen med pilotglasögon" kan i sådant fall (som det tidigare har spekulerats om i tråden) ha haft en mer passiv roll, dvs. han har bevittnat själva "mordet" och därefter hjälpt till att dumpa kroppen. Därefter pratar man ihop sig och är varandras alibin.
BW som enligt uppgift ska ha varit klädd i vitt denna kväll var alltså en av de sista, kanske t.o m den allra sista att se Helena i livet (på torget utanför statt) och dessutom hade han tillgång till en bil som stod parkerad i anslutning till hotellet.
Lägg sen även till omständigheter som att BW påstås ha varit intresserad av HA den sista tiden innan försvinnandet, att han dagen efter förmodligen var den allra första personen på plats i föräldrahemmet, i kohagen och på lekplatsen under söndagsförmiddagen, att han var en av initiativtagarna till att starta den första skallgångskedjan - där han enligt uppgift dessutom även ska ha klättrat upp på en stor sten och börjat förklara för deltagarna hur det hade gått till när Helena tappade sina skor på stigen!... att han även grundade Helena-stiftelsen vilket givetvis uppmärksammades i media, avslutningsvis flyttade BW från Mariestad för gott och skapade sig ett helt nytt liv på annan ort.
Det är svårt att blunda när så många detaljer passar in....
Kan även tilläggas att BW bytte presentationsbild på Facebook efter att radioföljetongen om Helena-fallet och "Mannen med pilotglasögon" hade sänts. På den nya bilden poserar han i pilotglasögon... jo, jo han verkar ju vara en riktigt trevlig "kompis" den där B*örn...
Nog om BW, nu bör fokus riktas mot hans polare JE istället eftersom han är som ett oskrivet blad i jämförelse.
Btw, blev JE:s namn/initialer droppade i tråden först
efter att radioserien hade sänts?
I sådant fall talar även det för att JE kan vara "mannen med pilotglasögon" då denne man aldrig tidigare ska ha varit nämnd vid namn i tråden enligt PW.
Med anledning av allt detta finns det alltså ett antal frågor som behöver besvaras:
Vad gör den här J*han Eriks*on i dagsläget?
Hur ser han ut, ser han tärd ut?
Vart bor JE nuförtiden? har han också lämnat Mariestad för gott?
Har han familj?
Jobbar han?
Har ställt ett par av frågorna tidigare men utan framgång. När info om JE efterlyses blir det tyst som i graven och svaren uteblir - är inte det lite märkligt!?
Eller det kanske snarare säger något....
Finns det verkligen INGEN som känner till denne J*han Eriks*on?