Citat:
Ursprungligen postat av
Betongbaletten
Ännu mera svammel. Vittnet har inte pekat ut VB som fotgängaren, du kan heller inte göra det. Punkt. Men igen, du bestämmer att det är hon (eftersom KJ är oskyldig), och du gör samma sak med trosorna. Du tror inte att det finns någon anledning till att trosorna inte DNA-testades? Nej, så klart inte. Spaningsledningen är ju korrupt och ville inte få oönskade svar...så då bestämmer du helt enkelt att det var hennes. Bekvämt!
Konsekvent väljer du att förneka alla bevis som pekar mot KJ, och ta alla halmstrån som skulle kunna peka åt andra håll som bevis på att KJ är oskyldig. Oidentifierad asiat på Lejonbacksvägen? Garanterat VB.
Icke-analyserade trosor i en skogsdunge? Garanterat VB:s.
En vittnesuppgift om parkerad skåpbil? Garanterat mördarkommandots lönnmördarbil.
Osv.
Och det är så klart helt meningslöst att diskutera med dig. När du väl bestämt dig för att någon är oskyldig spelar inga bevis längre någon roll. Hade det kommit fram en film på när KJ styckar VB hade du väl direkt kunnat avgöra att han var påverkad av '"skopolamin" eller tvingad av "spaningsledningen"...
Det fanns motiv att den här spaningsledningen har åstadkommit ett gigantiskt fuskverk och det är att på mycket tidigt stadium gick det upp för dem kanske genom information, att det var lejda personer med utländskt bakgrund som låg bakom Bangsuans försvinnande.
Därför togs en "scape goat" fram som blev KJ, som skulle få skulden för Bangsuans försvinnande.
Boden har blivit en metropol för asylinvandrare som väntar på uppehållstillstånd, när de får tillståndet åker de ned till storstäderna, men det är en rotation det sändes upp nya, när sökanden sinar.
Sannolikt tjänar kommunen pengar på den här hanteringen, därför de får bidrag för personerna som kommer dit och de stannar ingen längre tid.
Sedan behövs det resurser för reparationer av bostäder m.m. det är endast att rekvirera medel från Migrationsverket, alla som jobbar med det här har i princip tystnadsplikt, yttrar de något negativr rörande det här klientelet blir de omedelbart av med jobbet.
Det är allmänt känt att asylinvandrarna i landet har en egen gräddfil när det gäller brott, och i det här fallet var det högsta prioritet att de fick inte ställas till svars.
Du kan inse själv det finns ingenting som stämmer det som spaningsutredningen kommit med, utan alltsammans är ett enda moras.
Jag har själv varit tidigare bosatt i tredje världens länder och de har ett annat tillvägagångsätt att komma till rätta med lejda gärningsmän.
De spårar upp beställaren som många gånger inte är svårt som får långt fängelsestraff.
Sedan gärningsmännen sätts upp på svarta listan och när polisen påträffar dem försvinner de i en så kallad skottduell.
Därför får "hit man" en mycket låg levnadsålder, därför finns alternativet att komma in i annat land som inte har sådana metoder.
En "hit man" är många gånger skicklig och smart, sannolikt svårt att med lagliga medel fälla en sådan.
Organiserad brottslighet bygger mycket på lejda gärningsmän, och ledarna tar inga risker, utan ser till att kulorna strömmar in och placeras utanför landet.
För Sverige har den här brottsligheten varit okänd tidigare, men har nu kommit till landet.