Citat:
Ursprungligen postat av
NilsHlt
Men kom med i matchen! Är man anhörig till dom största rövhålen som har gått i ett par skor så kan man inte räkna med nån slags diplomatiskt immunitet bara för att man är "anhörig". Skärp dig! Tror du man behandlade Hitlers släktingar med silkesvantar också?
Citat:
Ursprungligen postat av
A1HORNYLAD
+1
Jag är inne på din linje. Fram med allt, upp med det på bordet! Dessa svin till mördarföräldrar kräver ingen hänsyn, släktingarna får ursäkta. Samhället behöver skyddas från att något liknande ska hända igen. Vi behöver säga ifrån på allvar att detta inte är okej. Vi behöver analysera detta på längden och tvären och inte minst på djupet. Dessa mord borde diskuteras utan och innan, i media och inom sociala, psykologiska, medicinska och religiösa sammanhang. Varje detalj i deras liv borde genomlysas. I så fall skulle flickornas korta vandring på jorden inte vara helt meningslös. Man kan faktiskt tänka på dem också!
Och finns det minsta lilla misstanke om scientologi måste det avslöjas. Det är inte för inte den kallas för "världens farligaste sekt". De tror på själavandring också, bara en sån sak.
Jag tror faktiskt att majoriteten av alla normalfungerande personer tycker att en hyllning av en mördare är osmakligt. Även om det görs av dennes anhöriga. Skulle detta komma till allmänheten kännedom genom någon tidningsartikel tror jag väldigt många skulle reagera och protestera.
Det är osmakligt och respektlöst mot offren att hylla O med en personlig sida, leende foto och snyggt uppradade prestationer. Allt dessutom skapat efter att det framkommit vad han gjort för hemskheter.
Det är en förvånade brist på fingertoppskänsla och etiska övervägande att någon gör detta och skulle aldrig kommit på fråga om O mördat andra barn än barnbarnen till den som hyllar honom.
Förvånar mig att H’s släkt vars barnbarn, syskonbarn och kusiner det också handlar om inte protesterar kraftigt. Eller så håller de redan på.
Det finns goda skäl att de andra hyllningstexterna på nätet från kollegor äntligen tagits bort och att det sannolikt aldrig mer kommer dedikeras ett seminarium i Os namn.
Att en sådan postum hyllning författats av Os släkt men inte av H’s släktingar ger kanske en fingervisning om vilken sida som har bäst verklighetsförankring och omdöme, i vart fall i denna fråga.