2019-01-05, 22:11
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
Lustigt att kostnaden för flyktinginvandringen har sjunkit så pass drastiskt sedan 90-talet.

https://www.svd.se/vad-kostar-invandringen
En möjlig förklaring är att jag talade om nettokostnaden. Talar man bara om kostnad och ignorerar intäkter så blir det ju mer.
Citera
2019-01-05, 22:15
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mjäll
Nej, det är en lögn att den är lönsam.
PK är att den inte är lönsam. Håller du med om det och är PK.

Eller menar du att PK är en lögn och att flyktinginvandring tvärtom är lönsam.

Citat:
Ursprungligen postat av Mjäll
Jag tror inte att du är kapabel att diskutera saker utanför ditt eget huvud. Att en sak är "utredd" i ditt huvud betyder inte att den är sociologiskt irrelevant.
Med utredd här avses ett flertal utredningar som gjorts genom åren.
Citera
2019-01-05, 22:16
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av professorpuss
med andra ord så behövs i Sverige inget mer diktatoriskt och så länge folk sätter sig i dessa skuldfällor kommer inget att förändras,, svensson håller käft för även om HAN skulle kunna be banken sälja huset och dra åt helvete så kommer frugan bromsa.


Jepp, bara att dra ner byxorna och böja sig frammåt. Mer privat så får mannen ge frugan en bamse strap-on i julklapp, blunda och tänka på något annat.
Citera
2019-01-05, 22:17
  #64
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dolche
Det också, men jag menar förtrykt på ett mer diktatoriskt och indoktrionerande sätt.

Men ja, klart att man tar den i röven för att ha tak över huvudet.
men jag har ett case där staten visar sina hörntänder på ett inte speciellt vackert vis den drabbade är jag.
så om du har ett genuint intresse KANSKE jag orkar berätta men då på pm
Citera
2019-01-05, 22:20
  #65
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cloNe
Vet ej var du vill komma. Men jag antar att du syftar på att fotot gestaltar ett gäng vänner med utländsk härkomst vilket du härleder till att min dotter skulle bli våldtagen? Vilken verklighet lever du i?
Du förstår precis vad jag menar, du skulle till och med kunna erkänna det om du inte hade för vana att låtsas vara orasistisk.
Citera
2019-01-05, 22:22
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vivarus
Fast starka män slår tillbaka. Att de själva viker sig, är deras svaghet och troligtvis är de just nickedockor. Sitta i skolan, lära sig andras arbete och samlingsverk, för att sedan hamna i ett ( till slut ) monotont eller fyrkantigt jobb med hyfsat rutinerade arbeten. Hade man varit man från första början hade man valt en hårdare, men rakare väg - en snårig full med skitsnack och "fina människor" är endast en väg banad för överstatlighet, eller tror du konsumtionssamhället är för folkets glädje? Jo tjena, medan de plockar isär resterande, ja, egentligen allt annat än just, konsumtion, gissa om det är aktivt eller inte..

Själv slår man tillbaka, varje front, varje plan, vart jag kan och har rätt till, står jag på mig. Tar ingen skit i mitt egna hemland där mina förfäder levt och dött för det arv som idag knappt finns, men någon måste börja ta tillbaka det, och det börjar hos folket. Gissa varför man slår tillbaka..



Och ditt nick osar inte precis heller av gnistrande intelligens, det vet nog nästintill alla om här utan dina gelikar. Så kasta inte sten i glashus eller bävrar i trähus.

Om du blir tillräckligt nedtrykt så blir du svag. En stark människa blir du först om du lyckas ta dig ur skiten.

Så en stark man har inte blivit tillräckligt förtrykt eller så har han lyckats ta sig ifrån frugan.

Förtryck och mobbing (särskilt om det påbörjades i barndomen) är så förödande för självkänslan att det i princip är omöjligt att komma ur det. Du slutar se dig som något värdefullt över huvudtaget väldigt fort och låter andra göra vad de vill med dig och du kommer till och med att uppskatta det.

Skrämmande och hemskt.

Det finns oändligt med män som tar livet av sig för att feminister säger åt dem att göra det. Det är en sjuk värld vi lever i.
Citera
2019-01-05, 22:45
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cloNe
Du är inte fel ute. Jag är verksam inom en av yrkesgrupperna TS beskriver och umgås med vänner som är framgångsrika i näringslivet. Aldrig diskuteras detta på allvar som en "fara". Känns mer som "PK" är något som upplevs här på Flashback och sociala medier i mycket större utsträckning än i verkliga livet. Man läser något och tänker att "det är för jävligt" och bildar sig en uppfattning utifrån det, men hur ofta känner man sig drabbad själv på riktigt? Är det svaret på ens egna tillkortakommanden? När man är utbildad, har ett arbete man trivs med och kanske familj, finns det andra frågor som intresserar en än hur läget står till i "PK"-klimatet.

Håller du dig väl med PK etablissemanget så minskar du ju risken att hamna utanför.

Men när den dagen kommer att du själv blir utsatt så är du helt körd. Dina närmaste vänder dig ryggen och tar öppet avstånd från dig. Du är ett lovligt byte för vem som vill tjäna ett par PK poäng genom att göra dig illa, inga regler gäller längre.

Det här med PK är lite samma sak som psykopater och narcissister kör med. Det bygger på att den stora massan håller tyst, fast de ser (eller blundar) för vad som pågår. Grupptryck.
Citera
2019-01-05, 22:47
  #68
Medlem
De normala männen är inte intelligenta. De intelligenta männen kan dock ge sken av normalitet.
Citera
2019-01-05, 22:52
  #69
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mjäll
Vad händer i den här gruppen just nu? Hur känns det att vara en sån här vinnar-man och tvingas konfrontera att PK - det PK man i egenskap av stabil och reko normal människa självfallet stödde - var en stor lögn?
Vet inte om det händer något speciellt nu.
Är man lite äldre så är man luttrad. Det var värre förr. Då dominerade vänstern media än mer.
Då var förstatligande rätt. Då var vinster fel. Då var privata företag fel, och företagare skurkar.

Alla PK-lögner är ju inte borta. Fortfarande är riskkapitalister skurkar. Och media ljuger om privat näringsliv. Ta bara lögnerna man lurade i PK-pöbeln om Carema som exempel. Och det ljugs friskt om ombildningar till BR. Där PK pöbeln luras i att hyreshus säljs till BRF med rabatt.

Det finns en lång rad lögner som blir en slags sektsanningar som inte kan ifrågasättas inom PK-sekten. Inom PK-pöbeln repeteras dessa internt så att alla skall veta vad som är sant och falskt.
Här i forumet brukar jag ibland lyfta fram fakta som kolliderar med sektsanningarna varvid det tar hus i helvetet. Fakta jag plockat fram ignoreras och personangreppen staplas, och sektsanningarna repeteras i någon svårt naiv tro att jag skulle bry mig om det flummet.

Så du kan ju se det som att en reaktion mot PK-dravlet är att jag skriver här och påtalar PK-lögnerna. Men jag ser inte att det är så många andra av den kategori människor du nämner i #1 som gör som jag. De flesta verkar ägna sig åt sin fritidssysslor.
Citera
2019-01-05, 22:58
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mjäll
Det finns många duktiga, högpresterande, intelligenta och pragmatiska män här i landet. Jag tänker på sådana som håller huvudet kallt och vinner situationer, som nästan skamset låter ett litet leende skymta fram bakom en stenhård men luuuuuugn fasad. De jobbar som ingenjörer, ekonomer, programmerare, läkare, entreprenörer och forskare. De har en god förmåga att hantera data, men utan att bli alltför teoretiska. De har en stark respekt för verkligheten och en skepsis mot det subjektiva.

Vad händer i den här gruppen just nu? Hur känns det att vara en sån här vinnar-man och tvingas konfrontera att PK - det PK man i egenskap av stabil och reko normal människa självfallet stödde - var en stor lögn? Hur känns det att veta att när dammet lagt sig kommer det att vara uppenbart för alla att man insåg faran men inget sade? Hur går det för den starka svenska mannen som visar sig vara det lägsta tänkbara? Vad händer när samhällets klippa visar sig vara lika bräcklig och nyckfull som övriga? Vad finns kvar när han avslöjats?

Är det någon av er som känner sig träffad av min beskrivning? Någon som har lust att delge erfarenheter av detta?

Haha vilken pajas-tråd, det är ju just tack vare dom vi befinner oss där vi är i dag.

Det mångkulturella projektet föregicks av att just denna högutbildade grupp lyftes fram av etablissemanget.

Det svalde just dom TS beskriver med hull och hår och blev etablessemangets lojalaste fotsoldater och i sin ständiga iver att positionera sig som så bra som möjligt lojalt slog ner allt sunt motstånd som etablessemanget beskrivit som homofobiskt rasistiskt låginteligent svammel från obildade bönder.

Etablessemanget visste vad dom gjorde, hade dom inte kapat rösten för och idiotförklara oss wt /arbetarklass/bönder/glesbyggdsbor hade sunt förnuft i stället för rövslickeri fått råda och vi hade inte haft den här situationen.

Nu ska ju hela det där gänget ovan flytta utomlands också vad det låter, så det var ju inte så mycket att hålla i handen.

Citat:
Ursprungligen postat av Dolche
Jepp, bara att dra ner byxorna och böja sig frammåt. Mer privat så får mannen ge frugan en bamse strap-on i julklapp, blunda och tänka på något annat.

__________________
Senast redigerad av rotebro-conny 2019-01-05 kl. 23:03.
Citera
2019-01-05, 23:08
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Slacker-
Om de skulle varit hjärntvättade skulle de nog inte betalt extra för att bosätta sig på tryggt avstånd från mångkulturen.
Många av de män som refereras till i trådstarten arbetar på arbetsplatser där det är gott om "mångkultur". I mitt arbete är det nog bara 50% infödda. Men jag kan inte se att de infödda har några större bekymmer med det. Inte heller kan jag se att de säger upp sig och flyttar till arbetsplatser med högre andel infödda.
Så pratat om att fly från mångkulturen ser jag inte skulle stämma. Och i den mån bostadspreferenser undersökts så ser man inget inslag av "white avoidance". Så eventuellt måste du backa på det med hjärntvättade. Sedan kan man ju undra om bostadspreferens verkligen styrs av hjärntvätt. Ser jag i Stockholm verkar det styras av restid. Bostadspriserna är monotont stigande med antalet t-banestationer till T-centralen.
Citera
2019-01-05, 23:15
  #72
Medlem
Mjälls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotebro-conny
Haha vilken pajas-tråd, det är ju just tack vare dom vi befinner oss där vi är i dag.

Det mångkulturella projektet föregicks av att just denna högutbildade grupp lyftes fram av etablissemanget.

Det svalde just dom TS beskriver med hull och hår och blev etablessemangets lojalaste fotsoldater och i sin ständiga iver att positionera sig som så bra som möjligt lojalt slog ner allt sunt motstånd som etablessemanget beskrivit som homofobiskt rasistiskt låginteligent svammel från obildade bönder.

Etablessemanget visste vad dom gjorde, hade dom inte kapat rösten för och idiotförklara oss wt /arbetarklass/bönder/glesbyggdsbor hade sunt förnuft i stället för rövslickeri fått råda och vi hade inte haft den här situationen.

Nu ska ju hela det där gänget ovan flytta utomlands också vad det låter, så det var ju inte så mycket att hålla i handen.




Du verkar hålla med mig. Varför är det en pajastråd menar du?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in