Citat:
Ursprungligen postat av
Viktim
Det här går i sin tur hand i hand med att svenska feminister hatar grupptillhörighet - varpå deras största fiender är svenska nazister/rasister. Svenska feminister kan alltså av ideologiska skäl inte förespråka en minskad patriarkal invandring eftersom det indirekt skulle gynna svenska rasister som vill ha ett svenskt Sverige. Vad gäller assimilering så har feminister och rasister samma inställning till det - alltså att det är negativt. Dock av olika anledningar, feminister rangordnar inte grupper eller kulturer och därför kan dom inte tänka sig assimilera människor till "den bättre svenska kulturen" medan rasister inte vill att andra folk ska assimileras till att bli svenskar eftersom det i slutändan leder till rasblandning.
Vad gäller kvinnosyn så är det ganska ointressant att diskutera eftersom den typiska svenssonkillen har en sund kvinnosyn. För mig är tjejers vardag i Sverige inte ens ett stort bekymmer, jag tänker mer på unga killar som lider i större utsträckning av olika anledningar.
Nä tjejers vardag är inte ett problem i Sverige, för att just det har tänkts på och arbetats aktivt för det. Samma behöver man göra för pojkar och unga män så de inte halkar efter. Dock utan att släppa fokus på tjejernas vardag. Ingenting kommer gratis, och oövervakat klampar gärna andra över en. Och det kan gå fort.
Så, en balans. Men framförallt få stopp på invandringen och flatheten i samhället. Minskar vi socialismen så löser sig mycket annat samtidigt då människor i högre grad tvingas återgå till sina naturliga driv av att vilja anstränga sig och ta hand om sina nära och kära.