Citat:
Ursprungligen postat av
surlai
Alla exempel du tar upp är just trakasserier och maktspel, det är olika sätt för patetiska och svaga människor att visa dominans på.
Du har säkert rätt i att snubben förmodligen bara var lite småsugen och därför tog sig friheten att daska till första bästa tjej på rumpan, bara för att hon råkade vara tjej, och för att det helt enkelt var hans rättighet att begå sådant övergrepp. Disgusting. :-)
”Trakasserier omfattar ett brett spektrum av beteenden av en stötande karaktär. Beteendet förstås främst som en avsikt att uppröra och störa, och är repetitivt till sin karaktär. Från lagen sett är trakasserier uppsåtliga handlingar som anses hotfulla eller störande.[1]
En kategori av trakasserier är sexuella trakasserier som avser upprepade och oönskade sexuella närmanden, till exempel på en arbetsplats, där följden av ett avvisande kan få stora konsekvenser för offret.[2]”
Jag vet att det är kutym för professionella feminster att ändra på alla begrepp dom finner lämpliga, men det som beskrevs ovan är inte exempel på trakasserier.