Citat:
Ursprungligen postat av
harperlee
Nej det är väldigt svårt att förstå hur de kan ha varit överens om detta. Jag har mycket svårt att släppa tanken att en av dem ändå dominerade den andra men det stöds egentligen inte av några fakta.
Jo, men för min del finns det inte en chans att inte en part är mer aktiv och drivande. Väcker en idé eller vad man nu ska kalla det, sår ett frö. Alltså inte med piska - men via att
de redan är i ett mörkt rike av nån anledning. Nåt gemensamt träsktänk, dysterkvist av värsta slag.
(herregud vilka ordval..)
Och jag menar inte vanlig depression som individer drabbas av för de lär knappast hamna på identiskt samma mörker av sjukdomsart. Där brukar ju nån vara friskare om det skulle komma så vansinniga förslag.
Nån likartad gruppdepression tror jag inte på.
Snarare ett kolsvart tänk som växt fast i hjärnan. Nåt synsätt.
De verkar liksom ha fått för sig nåt?
Det är detta jag förnimmer som sekteriskt. Alltså inte att de är medlemmar av nån skum kyrka, nån dödspakt där de tar giftbägaren för att jorden ska gå under. Typ.
Det var då inte lätt att förklara, hahahaha. Får mynta ett nytt ord: Depressionshjärntvättad.