Efter att nyheten kommit ut att Robert Mueller
inte tänker åberopa något fängelsestraff för Michael Flynn, tänkte jag passa på att dra paralleller mellan detta och mina tidigare analyser och slutsatser därav. Med andra ord en liten statusuppdatering.
Dom slutsatser jag har argumenterat för är:
– Mueller är en Black Hat kontrollerad av White Hats.
– Mueller skall utåt sett agera som en Black Hat.
– Mueller skall åtala och få Black Hats dömda för brott.
– Utredningen och åtalet mot Flynn är på uppdrag av White Hats.
– Flynn sitter på information som måste "tvättas" för att kunna användas i domstol mot Black Hats.
– Flynn kommer endera att få ett mycket lågt eller inget straff (brott har ej begåtts).
Hitintills har Mueller
[mig veterligen] inte fått en enda White Hat dömd för något brott, medans Paul Manafort troligtvis kommer spendera resten av sitt liv i fängelse.
Mueller åtalade Flynn för att ha ljugit för FBI
trots att FBI inte anser att Flynn ljugit. Åtalet innebär att FBI och DOJ har kunnat samlat in mängder med information från Flynn, som nu lagligen kan användas som bevis i andra rättegångar.
Låt mig påminna er om att Flynn utnämndes som chef för DIA (försvarsmaktens underrättelsetjänst) av Obama. Som chef för DIA hade Flynn tillgång till all militär underrättelseinformation. Någonting säger mig att Flynn inte gillade informationen han fick åtkomst till – han tros nämligen vara den som tog initiativet för att starta revolutionen.
Q #1280:
Citat:
Q !xowAT4Z3VQ 27 Apr 2018 - 8:26:42 PM
...
Why would Flynn plead guilty to something untrue?
Define testimony.
Define ‘on record’.
Who knows where the bodies are buried?
Flynn is safe.
Expand your thinking.
Q
Q har också ställt frågan
"Who has it all?" där jag har spekulerat att svaret kan vara militära underättelsetjänster som NSA, DIA m fl. Men svaret kan också vara
Michael Flynn.