Citat:
Ursprungligen postat av
kost27
Såg reprisen idag av senaste avsnitt av kalla fakta om, de osynliga, barnen. Mycket tänkvärt o där det visar sig att väldigt många barn är hemma för att skolorna inte klarar av att möta barns olika behov. Ofta blir skolan en enda stor ångest för dessa barn.
... och ångest hos föräldrarna som inte klarar av att sköta sina jobb. Tror att det är en ögonöppnare för många. En del föräldrar går dock kanske till sina jobb precis som vanligt...? I de fall vi fick insyn i blev även föräldrarna utslagna från arbetslivet, eller fruktade att bli det efter flera års frånvaro.
Godkänner försäkringskassan "vård av sjukt barn" i flera år, är ett hemmasittande barn sjukt, eller behöver man skaffa fram ett intyg för detta för att bibehålla ekonomin?

Är det här svartmålarsekter som ME kommer in? Tänk om barnen ansågs vara "slut" av sekten, medan de med rätt skolgång kunnat fungera väldigt bra...?