Citat:
Alla framgångsrika, tror jag. De har visat sig vara eller blivit rumsrena genom avståndstagande.
Citat:
Allt oftare i dessa fall. Men det är inte det jag talar om. Jag talar om vad dessa partier ska stå för, och vad de ska kommunicera att de står för. Alldeles oavsett anklagelser.
När har anklagelserna om nazism, fascism, rasism och antisemitism snällt uteblivit?
Citat:
Ett utmärkt exempel. De har visat sig vara eller blivit rumsrena genom avståndstagande, och anklagelserna uteblir nu helt i många sammanhang.
SD?
Citat:
Jag är inte så förtrogen med SDU:s optics i allmänhet, men om du syftar på den uppmärksammade filmen som påminde om identitärernas så ja, definitivt. Den är det enda jag själv hade anledning att kritisera hos SDU och instämma i partiledningens syn på; jag delade helt Paula Bielers negativa reaktion. Filmen var onödigt hård, kall och grå, och borde kombinerat budskapet om det allvarliga läget med en positivt bildsatt vision av Europa.
Hade man förlorat röster på att inkludera SDU:s optics?
Citat:
När det gäller öppen svenskhet ja, utan tvekan, det är ett bra begrepp när man talar om medborgarskapets nationalitet. Problematiserandet av svensk etnicitet är något helt annat. Det är ohållbart i sak och i sig, oavsett om man vann på det i termer av röster och sympatier eller ej. Men det har väl inte ägt rum i någon större utsträckning?
Vann man på allt laborerande över "öppen svenskhet" och problematiserande av svensk etnicitet?
Citat:
Ja, det finns definitivt ett vakuum när det gäller det alternativa Europasamarbetet, NATO, neokonservatismen, krigsinterventionerna i Mellanöstern och förhållandet till Ryssland. Här finns helt klart en efterfrågan som saknar utbud, inte minst därför att V driver dessa frågor på ett otroligt svagt och ineffektivt sätt. När det gäller kulturen, skolan och vården är vakuumet mindre p.g.a. SD, men även där finns utrymme att gå betydligt längre i socialkonservativ riktning. Däremot håller jag givetvis inte alls med om att dessa frågor har eller bör ha något med radikalnationalism att göra.
Jag menar ju att det finns ett vakuum i svensk politik, just på grund av SD:s hantering av frågorna du berör. En nisch, en efterfrågan som saknar utbud och som faktiskt kan betecknas radikalnationalism.
Citat:
Jag avvisar radikalnationalism och ser inget behov av att äga det begreppet. Jag har problem även med mindre radikal modern nationalism och tycker att det är fullt tillräckligt att tala om nationalitet, även för folkrättens syften. Men jag har ju accepterat kompromissen att stödja och t.o.m. vara verksam i partier som använder nationalism som del av sin ideologiska självdefinition, och då blir förstås den mer exakta definitionen avgörande för mig, åtskiljandet mellan högre och lägre former. SD har alltid varit på rätt väg här, och tog från mitt perspektiv ett stort steg framåt när man övergick till att använda socialkonservatism som huvudsaklig ideologisk beteckning.
Tricket är ju att ta äganderätten över begreppet och med det tolkningsföreträdet och makten, som ju aldrig ges av välvilliga altruister. Den måste tas från cyniska motståndare. Nationalism måste förstås och kommuniceras som synonymt med folkrätt, en legitim politisk kamp som bara blir mindre legitim av att spädas ut.
Citat:
Ja, anklagelser (om nazism, fascism, rasism och antisemitism enligt ovan) kan säkert förminskas av att avfärdas, och ja, de bör avfärdas - när det man står på är en berggrund av autentisk icke-nationalism, s.a.s. Som också möjliggör att, om det ändå blir behov av det, svar ges på tal. Lågmäldhet är inte viktigt i sig. Tvärtom bör man bullra på ordentligt - men med den rätta berggrundens deltagare och budskap på torgmötena.
Då, med en autentisk nationalism till innehållet, kan formen gärna bli lågmäld. Men kommer insinuanta frågor, måste det finnas en berggrund att stå på och svar måste ges på tal. Det måste finnas psykologiska insikter om att anklagelser förminskas av att avfärdas och att medias trovärdighet är deras akilleshäl.
Citat:
Ja, självklart. Du har skrivit mycket bra om detta, och på ett av AfS politiska och ideologiska planeringsmöten förra året rekommenderade jag läsning av dina inlägg här. Men nu har jag ett antal invändningar på andra punkter.
Målet bör vara att göra politiken till en lagsport där även den svenska ingruppen ingår.
Citat:
Ja, identitet i vid mening inte bara fungerar utan är viktigt i sig. Dock finns också identitetspolitik som blir alltför snäv, rigid och inte minst historiskt godtycklig, och när det talas om tribalism har man väl gått över en sådan gräns.
Identitet och tribalism fungerar och svensk identitet och tribalism är den position som SD medvetet övergivit.
Citat:
Ja, det är det säkert, men det har jag inte förespråkat. Nu är du ju med på att det finns ett vakuum, en nisch och en efterfrågan när det gäller just de där frågorna. Men anledningen till att jag tog upp dem här var ju bara för att förklara varför jag nu är medlem i AfS i stället för SD, och vad som därför för mig gör det särskilt beklagligt att AfS fått den nuvarande inriktningen. Det innebär givetvis inte att det inte också måste finnas andra frågor, som även de är viktiga.
Att försöka skapa ett ideologiskt drivet konservativt parti på högerkanten, enbart baserat på synen på NATO, EU och geopolitik - DET är att göra det svårt för sig.
I mina tidiga inlägg om SD med anledning av Tradition & Fasons synpunkter på partiet föreslog jag att man inte skulle bli ett nytt parti på den vanliga högerkanten, utan att man borde kvarhålla och ta fasta på det allmänna populistnationalistiska anspråket på en position bortom höger-vänsterskalan, en mittenposition skild från den vanliga mitten, i en egen dimension, och vidareutveckla den ideologiskt i riktning mot en mer distinkt och preciserad socialkonservatism.
__________________
Senast redigerad av JOBengtsson 18-11-27 kl. 13:57.
Senast redigerad av JOBengtsson 18-11-27 kl. 13:57.