Citat:
Ursprungligen postat av
Rotvagen
Tror nog inte ” ägarna av pengarna är så jäkla arg på Just det ? Att deala m papper och pengar är ju ett risktagande och de vet nog alla de som håller på m aktier mm. Däremot så kanske de tycker mindre om att han levt lyxliv på deras pengar . Sin miljon bil , dyra presenter åt flickvännen ., resor ... ser ju lite dumt ut att ta ” andras pengar till det 😕 tror att H att lånat stora pengar ochså av dessa figurer , trott att han ska kunnat betala igen , men tyvärr inte kunnat det . De kommer jaga honom vart han än är. Verkar vara stora pengar ? Och folk har ” försvunnit spårlöst för mindre .
Ja, så
kan scenariot se ut, men ännu så länge
vet vi inget.
Det skulle vara förfärligt om någon tände eld på Isabellas villa.
Problemet för Isabellas del är inte "bara" att hon kanske har farliga kriminella personer efter sig utan att hennes varumärke är baserat på att hon visar upp ett liv kantat av materiell lyx.
För
om nu de dyra presenterna och resorna bekostades genom ljusskygg verksamhet, hur kan vi veta att allt det andra hon visar upp är koscher? Hur kan vi veta att hon verkligen är den skickliga affärskvinnan som utger sig för att vara och som hela hennes varumärke bygger på?
Jag tror att Isabella kommer att bli tvungen att i grunden omformulera sitt varumärke om de ska kunna överleva.