Jag tänker mycket på DN, Sveriges mest prestigefyllda tidning.
Före riksdagsvalet handlade det mesta av DN:s rapportering om NMR-nazister som marscherade omkring på gatorna i Almedalen och i Stockholm. Och så handlade det om hur SD är är fascister och rasister och hur de därför är nazister.
Syftet med DN:s rapportering var att skrämma väljarna så att de för allt i världen inte skulle rösta på SD. MSM:s samlade attack på SD fick också effekt, eftersom SD bara fick omkring 17% i valet. Många hade nog trott att de skulle få minst 20%.
Men efter valet måste DN förhålla sig till verkligheten och inte bara till ett påhittat hot från nazisoldater som vill förvandla Sverige till Tredje Riket.
Under den senaste veckan har DN uppmärksammat två allvarliga problem i Sverige, den negativa utvecklingen för den svenska skolan och de förfärliga dödsskjutningarna. Så här skrev DN om segregationen i den svenska skolan:
Rapport efter rapport bekräftar att skolsegregationen ökar i Sverige.
Det fria skolvalet är en av de kraftigast bidragande orsakerna.
Men trots bred samsyn om orsakerna bakom utvecklingen är frågan politiskt polariserad.
https://www.dn.se/nyheter/politik/forskare-ense-om-att-skolvalet-okar-segregationen/
Ja, det är klart att frågan är politiskt polariserad, eftersom den viktigaste orsaken till segregationen är den "white flight" som följt i massinvandringens spår. DN snuddar vid den orsaken, men vågar inte dra sina slutsatser fullt ut:
De stora skiljelinjerna går mellan barn som är födda i Sverige och har högutbildade föräldrar, och barn som är födda i andra länder, och vars föräldrar saknar högre utbildning. Utbildningsnivån är viktigare än ursprunget, men i praktiken sammanfaller ofta den etniska och socioekonomiska segregationen.
Enklare uttryckt söker sig barn till svenska, välutbildade föräldrar till vissa skolor, och i högre grad i friskolor, medan koncentrationen av elever födda utomlands och har lågutbildade föräldrar ökar i vissa kommunala skolor. Det är på högstadiet som skolvalssegregationen blir mer märkbar, eftersom närheten till skolan blir mindre viktig i takt med att barnen blir äldre.
Sverige har fått en betydande grad av vad som kallas ”white flight”, och inte bara i storstäderna.
DN snuddar sedan vid en smärtpunkt, men vågar inte dra den viktigaste slutsaten av den:
Professor Nihad Bunar säger att de förortselever som han har intervjuat för sin forskning är eniga om vad som är det stora problemet: avsaknaden av elever med svensk bakgrund.
– Den stigmatisering de känner för att de går i en skola eller bor i ett område som anses som ”dåligt” spelar roll, också för deras självuppfattning. Det får sociala konsekvenser och kan vara katastrofalt.
Men vad är då orsaken till avsaknaden av elever med svensk bakgrund? Det beror på att svenska familjer flyttar till alltmer "vita områden" och sätter sina barn i "vita" skolor. Visst. Men det finns en annan, mer olycksbådande orsak: Antalet elever med invandrarbakgrund växer hela tiden så kraftigt att antalet svenska elever troligen redan nu är i minoritet, åtminstone i vissa åldersklasser, och definitivt inom vissa områden. Och ju fler invandrare som kommer hit, och antalet minskar ju inte, ju större blir invandrardominansen bland barnen.
Det här väcker den fråga som måste ställas: Kan Sverige verkligen ha en välfungerande skola ifall antalet invandrarbarn hela tiden fortsätter att växa på de svenska barnens bekostnad? Kan man över huvudtaget ha en "bra blandning" av elever ifall de svenska eleverna blir alltmer sällsynta?
Eller med andra ord: Kan vi fortsätta med de höga nivåer av invandring som vi har nu?
Mitt svar är ett rungande nej. DN däremot har visserligen kommit så långt att de har börjat beskriva svenska problem som har med invandring att göra, men de vågar inte ställa frågan om huruvida de nuvarande nivåerna av invandring är långsiktigt hållbara.