Om rosaelefants källas info stämmer så är det väl inte helt omöjligt att scenariot kanske ser ut så här:
SD har smsat LW ett flertal gånger under kvällen om att han ville träffa henne och prata. Han kan ha uppgivit vilken orsak som helst, tex något han ville låna eller ha tillbaka något innan sin USA-resa. Eller skrivit något om hennes förstående Norgeresa. Och att hon förstått att han hade synpunkter på att hon reste iväg och med en annan manlig geovän som kan visste eller trodde att hon hade någon sorts relation med.
Hon ville egentligen inte träffa honom. Och hon var dessutom mitt uppe i förberedelser inför sonens födelsedag dagen därpå. Så hon kanske nonchalerade några av de tidigare smsen vilket än mer triggade igång honom eftersom han inte klarar av att bli nonchalerad.
Han smsar återigen sent efter kl 23 och skriver att han nu står utanför hennes bostad. Kanske skriver att han kan se att hon är vaken och uppe och att han tänker stå kvar tills hon öppnar och kommer ut.
Vis av erfarenheten hur envis och påstridig han är så beslutar hon sig för att prata kort med honom. Hon vill till varje pris undvika att han ställer till en scen och väcker både barn och grannar. Därav den inte helt stängda dörren. Vi vet ju inte med säkerhet om den bara varit olåst eller tom stått på glänt.
Dom pratar medan dom går och viker av till höger in på Rättarevägen. Enligt Google Maps (2018) står det en skylt ”Återvändsgata/väg”. Så rosaelefants källa kanske därför har benämnt den som just en ”gång/cykelväg”
Streetview:
https://www.google.se/maps/@59.2890506,15.1858935,3a,75y,171.89h,83.16t/data=!3m4!1e1!3m2!1sB5XK50rxNsovak8rlrfYtg!2e0
Skärmdump:
http://www.bilddump.se/bilder/20181117171737-83.248.248.247.png
Av bilderna att döma så finns det längs husen på höger sida höga barrträd vilket ger insynsskydd på bägge håll. Om diskussionen urartat här i början på vägen så är det ju inte konstigt att ingen sett något. Han kan ju ha slagit till henne rejält en gång med knytnäve eller något tillhygge så att hon fallit ihop och tillfälligt förlorat medvetandet. Detta behöver ju inte ha varit planerat utan han har tappat fattningen då hon inte gett med sig och vägrat avboka resan alternativt avslutat relationen med ”rivalen”.
Han kan ju ha fått lite panik då han insett att han faktiskt slagit henne medvetslös, och därefter släpat in henne bakom bullerplanket. Hon har kvicknat till bakom planket och gjort stort motstånd. Och det har fullständigt urartat med ett grovt övervåld. För om nu BF är FP så måste det mesta av det dödliga våldet ha åsamkats henne där bakom. Och därför har även skriken som dalaan vittnat om kommit därifrån och då. Och om det förekommit stryptag så är det kanske främst för att försöka få tyst på henne. Hon måste ha skrikit högt och länge, om än i omgångar och SD har fått fullständig panik.
dalaan har beskrivit det såhär
”Extremt höga panikslagna skrik som kom i omgångar under några minuter. Varken jag eller min sambo har hört något liknande och önskar inte göra det igen. ”
Sen återstår då frågan om planering. Det har av MV skrivits att det finns tecken på ”viss planering” och det kanske har tolkats så pga att det använts någon form av tillhygge. Då är frågan hur han dolt detta.
Han kan ju ha angett både till LW och polisen att han varit på väg ut på en sen löptur (han verkar ha energi i klass med en rastlös Duracellkanin) Därmed har han kunnat haft med/på sig en löpar-vöst/jacka/ryggsäck där han haft med sig några verktyg eller tillhygge. LW reagerade kanske därför inte på hans klädsel. Kanske denna klädsel och fiktiva löptur gjort att han sagt till henne att ”gå med mig en bit och så pratar vi under tiden sen drar jag vidare själv”.
Han har kanske inte ens uppträtt hotfullt alls - vare sig i smsen (bara tjatigt, vilket hon var van vid: typ ”svara svara svara”) eller när de börjat prata. Och att detta gjort att hon sänkt garden.
Man inser gång på gång att det är de små till synes oviktiga besluten vi tar som ofta får sådana oanade och fruktansvärda konsekvenser. Bara ett kort samtal där hon kanske inte kände någon större oro, dels eftersom de nu sen en kort tid haft kontakt igen och det fanns så många hus och människor runt omkring.
Det hela är så sorgligt och onödigt.