Citat:
Ursprungligen postat av
Powergirl
Om jag vore som dig skulle jag hålla munnen stängd. Dina förutseelser och din så kallade felfaktor var helt åt fanders före valet. Du hade helt enkelt noll rätt. Ändå fortsätter du o svamla på. Vill du jag skall ta fram va du skrev så står jag gärna till tjänst att visa upp det eftersom jag misstänker du förträngt det. SD har förmodligen gått framåt marginellt sedan valet som OU visar och detta på bekostnad av högern f-låt M. Instituten var trots allt ute rätt även om de flesta överskattade SD före valet. Framförallt dina favoritinstitut Sentio och Yougove. Troligen är förhållandet detsamma idag.
Du kan inte påvisa att jag gick på Sentios eller Yugovs siffror. Jag vägde istället samman alla siffror och jag hamnade mellan 21,0%---22,8% ungefär så jag låg någonstans i mitten. Egentligen hade inga institut rätt.
SD var på väg uppåt i alla OU fram till juni men sedan fick tydligen SD skulden för Jimmy Durmaz av någon anledning och det blev debatt om frågor som SD inte ens har på sitt valmanifest. SD gick nedåt och möjligen tryckte man ned SD på ett sådant sätt att det blev en "råttorna lämnar skeppet" effekt, det vill säga att dom tveksamma och senast tillkommande gick till M och S. Vi såg ju att även om M och S gjorde katastrofalt dåliga val så ökade dom precis till valet.
Jag hävdar hela tiden att man skall beakta alla institut och lägga sig i mitten, det är dessa faktorer man försöker beräkna. Därav alla "omräkningsfaktorer". Lägg märke till att jag sällan talade om "mörkertalet". Off topic, att S kanske ligger på 29% beror mest på oredan inom Alliansen. I framtiden hoppas jag på lägre valdeltagande eftersom många inte röstar med hjärnan och knappt heller med hjärtat. Man skall veta vad man röstar på.