Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Ett axplock från artikeln:
"
Nu väljer åklagaren att berätta att hon dödades med ”kraftigt våld mot kroppen”, och att hon dödades på den plats hon hittades."
"– Det handlar om kraftigt våld mot kroppen, säger hon till Metro."
"Åklagaren vill inte gå in på hur våldet sett ut eller om något tillhygge användes. "
"Utredningen har nu pågått ett halvår, och åklagaren säger sig fortfarande ha förhoppningen om att mordet ska klaras upp."
"– Det tar tid eftersom det är en komplicerad utredning. Det har visat sig att målsäganden hade en oerhört stor bekantskapskrets som vi har hållit mängder med förhör med. "
"Hon berättar vidare att utredarna fortfarande inväntar analyssvar på föremål som har lämnats till polisens laboratorium NFC, Nationellt forensiskt centrum."
https://www.metro.se/artikel/nya-uppgifter-lena-wesstr%C3%B6m-d%C3%B6dades-med-kraftigt-v%C3%A5ld
Vad sorgsen jag kände mig plötsligt när jag läste artikeln. Det blev med ens så verkligt vad det verkligen är vi diskuterar här.
Och med ShHolmes senaste inlägg som lade till (grova?) hot och stalking på listan tillsammans med våldet i bilen,utpressningen (bilder/videos) en bild av en aggressiv gärningsman.
Vi pratar om ett ärkesvin.
En typisk kvinnoförtryckare. Har han upplevt sig kritiserad och krängt av kvinnor? Har han tagit emot många avvisanden? På alla ytliga,smiliga selfies ser jag bara ett förmerskap. Han tycker att han är klurigare än polisen och oss. Det är han som styr.
Snart är tiden inne att stå till svars för dina gärningar, Stefan...