Citat:
Ursprungligen postat av
pita55
Ja det är fruktansvärt att han varit med på våldtäkt , men kanske tvingade han pojken till grov våldtäkt.
Varför hjälpte inte föräldrarna till 28 åringen redan från barnsben, så kanske detta aldrig hänt.
I nuläget är väl de spekulationerna rätt 'roundabout' när det finns noll underlag till vad som skett, vad han har för ev. störning (dock ej "psykfall", ej psykiskt sjuk vid gärningen), vilka insatser som skett osv.
Är det tvärtom dysfunktionella relationer och/eller bristande insatser så framkommer det väl via FUP.
Han kan likaväl ha uppvisat en relativt normal, ångerfull (efter omständigheterna funktionell sida) inför familj men burit på perversa tankar och lust att mörda i en mörk avkrok av sitt psyke..
Då lär det vara besvärligt att "rädda" eller hjälpa en sån person.
Hur som haver har han agerat ut i extrema överdrifter (allvarliga hotbrev om sexuellt våld och död) och nu de facto iscensatt dödligt sexuellt övervåld mot ännu en kvinna.
Enligt tidigare uppgifter via ÅK är det ruggigt obehagliga och illavarslande uppgifter om planering och lust att mörda en kvinna. Frågan är väl hur länge han suktat efter detta.
Han (de) verkar ha bestämt sig under den angivna tidsperioden (10 dagar) fram till mordet och mer aktivt finslipat på detaljerna.
Han var dock inte tillräckligt sofistikerad gällande bevisning trots maskerade och plasthandskar. Det var tur att den yngre tipsade så han grips på söndag om han fått mersmak..
Citat:
– Det stämmer, det finns uppgifter i utredningen att han tankemässigt skulle mörda, det fanns i hans bakhuvud.
Han hade bestämt sig för att allvarligt skada eller döda någon av kvinnligt kön.
Fanns de här planerna nedskriva någonstans?
– Det är inget jag kan gå in på. Men ingen i hans omgivning kunde misstänka att något sånt här skulle hända.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vastmanland/han-ville-doda-en-kvinna
Citat:
Ursprungligen postat av
pita55
Via länken har det tillkommit mer uppgifter (antar det är ur stämningsansökan?).
Citat:
"Johan Fallqvist har dödat Nella Olander genom att skära och hugga henne i halsen/bakhuvudet med en kniv."
Johan Fallqvist har varit pistol- och knivbeväpnad när Sekretess A har våldtagit Nella Olander under vapenhot från Johan Fallqvist och att Johan Fallqvist därefter har mördat Nella Olander med kniv varvid Fallqvist har slagit bort hennes händer när hon med hjälp av dessa har försökt att stoppa blodflödet från sin halsen
Nella Olander utsatts för upprepat huggande/stickande/ skärande våld mot hals och nacke, att hon har varit oförmögen att försvara sig från angreppet, att det finns starkt stöd för att hon har legat ned då hon har tillfogats sina skador, att Nella inte har förflyttat sig nämnvärt efter att hon tillfogats sina blödande skador och därefter avlidit samt att sperma säkrats på marken intill henne och i hennes mun
polisen har beslagtagit vapen, yxor och knivar med tillbehör samt baseballträ, hölster, bälten och snöre