Citat:
Ursprungligen postat av
kungarolf
Hells Angels våldskapital består ju inte bara av fullvärdiga medlemar i medelåldern, det finns ju undergrupperingar med högt våldskapital som utgör HAs "muskler". I Danmark finns AKK81, som är en undergruppering till HA, med långt över 250 medlemmar(bara i Danmark). Dessa har varit i öppna krig med de största invandrargrupperingarna i Danmark, AK81 har klarat av det där borta, och då ska man ha klart för sig att gängmiljön i Danmark är betydligt hårdare än i Sverige.
HA är utan tvekan nordens största kriminella organisation, det vet alla. Vill de verkligen gå in i fullskaligt krig så finns det inga som kan göra något. HA har obegränsade resurser, frågan är bara om de tycker det är värt att använde dem med tanke på all polisuppmärksamhet det skulle dra till sig, HA vill jobba i det tysta, de behöver inte hävda sig. De har dessutom kontakter över hela Europa, med andra grupperingar.
Hade det varit internationella HA organisationen överlevnad som stod på spel, så hade du sett ett raseri och våld du aldrig skådat tidigare inom svensk eller nordisk kriminalhistoria.
.
Självklart har Hells Angels i Skandinavien ingen chans mot den grovt organiserade
albanska brottsligheten i Norden. Inte för att HA är svaga utan för albanerna är en helt annan femma.
HA är små grabbar, albanerna styr heroinet och har allt större del i kokainet. Vi snackar om ett folk som för några år sedan utmanade Italienarna i deras hemland och idag mer eller mindre styr tillsammans med dom. Sitter på absolut största makten i Grekland, Norra Tyskland, stora delar av London. Belgien Holland, Tjeckien. Delar av Spanien och Österrike. Allt mer framgångsrika i Frankrike och dominans i Schweiz.
Varför tror du ingen hämnd kom när albanerna misshandlade sönder fullvärdiga änglar? Det kommer aldrig heller komma någon. Något många missar är att albanerna har bra kontakter med HA i en hel del länder.
HA kommer säkert sätta hårt mot detta lokal gänget men komiskt med folk som tror HA kan sätta hårt mot N osv..