Det här är åtalspunkterna - han döms på samtliga [mina infogade komm.];
1.1 Habib Hosseini har hotat NN [lärare], NN2 [skolvärd] och NN3 [elev] genom att på nära avstånd springa emot dem med en kniv i handen och därefter upprepade gånger försöka ta sig in i skolbyggnaden genom de dörrar som målsägandena blockerade. Det hände den 8 november 2018 vid huvudentrén till Torsbergsgymnasiet, Läroverksgatan, Bollnäs kommun.
1.2 Habib Hosseini har hotat NN4 [elev] genom att beväpnad med en kniv försöka ta sig in i skolbyggnaden genom de dörrar som NN4 blockerade och upprepade gånger hugga med kniven i dörrarna. Det hände den 8 november 2018 vid ingången till skolbiblioteket på Torsbergsgymnasiet, Läroverksgatan, Bollnäs kommun.
1.3 Habib Hosseini har haft en kniv inom ett skolområde trots att det inte var befogat. Det hände den 8 november 2018 på Torsbergsgymnasiet, Läroverksgatan, Bollnäs kommun.
1.4 Habib Hosseini har krossat tre fönsterrutor på Torsbergsgymnasiet, Läroverksgatan, Bollnäs kommun, så att skador till ett gemensamt värde av 12 053 kr uppstod. Egendomen tillhörde Bollnäs kommun. Det hände den 8 november 2018.
2 Habib Hosseini har olovligen använt hasch eller annat cannabispreparat, som är narkotika. Det hände någon gång mellan den 1 november 2018 och den 8 november 2018 inom Bollnäs kommun.
Hudiksvalls TR B 2387-18
Dom: https://minfil.com/Ie1806r2b0/Hudiksvalls_TR_B_2387-18_Dom_2019-01-22_pdf
Profil: (FB) Samlingstråd: Afghanernas sexuella våld & övrig kriminalitet, domar, fupar etc.