Citat:
Ursprungligen postat av
Terge
Vad kommer den att bestå av?
Jag har svårt att tro att denna människa som är så genuint ointresserad av politik och ämbetet som sådant samt andra människor har något annat mål nu än att gnälla på folk och allt han kan tänkas vilja gnälla om, golfa och köra rallies. Han har aldrig varit genuint intresserad av något alls annat än att vara i medelpunkten själv.
Han förhandlade fram pengar till muren och sen ändrade han sig för han är ju genuint inte intresserad av gränsen. Muren är bara hans plojgrej och om den påbörjades så kan han inte gnälla över att den inte är byggd. Han tror att han ska kunna vinna valet på samma sätt igen, med samma ihåliga skitsnack. Frågan är väl om tillräckligt många går på det igen? Tvivlar starkt på att han ens bli republikanernas kandidat så det är kanske en ickefråga.
Men fram till dess, vem ska sköta landet?
Och vilka frågor kommer att avhandlas? Tror ju att hälsofrågan kommer att tas upp av demokraterna. Och medicinernas vara och inte vara. Med mera och även DACA kommer att avhandlas. Så nu kan det äntligen börja hända något. Vad ska republikanerna kontra med här?
När ändrade han sig om muren? Den nuvarande gränsen förstärks i detta nu (han säkrade ca 15 miljarder kr för det) i början på nästa år så skall det även röstas på om den "stora muren" i kongressen.
"Men fram till dess, vem ska sköta landet?" Vilka tror du? Regeringen.
" Så nu kan det äntligen börja hända något."
Är du helt blåst eller bara ointresserad? Demokraterna skiter i om Trumps förslag är bra eller dåliga (även om de själva håller med han) de kommer rösta ner allt iallafall. Precis som när Trump sa att DACA kunde gå igenom ifall han fick pengar till muren, Demokraterna är hycklare som skiter i landet. Sen verkar du även glömma att Republikanerna kontrollerar senaten vilket gör att demokraterna fortfarande inte har ett skit att säga till om.