Citat:
Ursprungligen postat av
Saltkatt
Mycket sympatiskt avsnitt. Rätt lag förlorade. Rätt person åkte ut. Kan inte bli bättre. Och MENA-hatarna här må säga vad de vill, men det är en jävligt logisk koppling mellan de svenska utvandrarna och de irakiska/somaliska, som alla sökte sig en bättre tillvaro någon annanstans.
Men nu hejar jag på typ alla som är kvar. Ashley imponerar vad hon än tar sig för, David och Kevin är så jävla avslappnat sköna, Kyle och Andrew … ja, jag borde inte gilla dem fullt så mycket, men jag gör det. Ja, det här kan bara sluta bra, hur det än slutar. Det har aldrig hänt tidigare i det här programmets historia.
Fast förutom att den enda kopplingen som handlar om att man sökt sig annorstädes så finns det ju inga likheter alls.
Svenskarna som kom till USA fick ju göra precis allt själva för att klara sig, och grejade man inte det fick man ta konsekvenserna av det. Så är det ju, milt uttryckt, inte för dom som anländer till Sverige.
Det är bara att hoppas att jesus-snubben åker ut nu nästa gång så är det bara bra folk kvar sen.