Citat:
Ursprungligen postat av
flushbuch
Den troligaste förklaringen till varför Örebropolisen prioriterar ett visst spår är att det spåret innehåller mycket substans och kommer att leda till att rätt GM kan lagföras.
Har du någon insyn i den Equmeniakyrkan som LW tillhörde? Finns det någon eller några personer i den grupperingen som verkar ha vilja och förmåga att agera både domare och bödel i Guds namn?
Tycker du att själva brottet, så som det måste vara utfört, leder tankarna till ett religiöst motiverat mord? Jag är ingen expert, men om någon skulle fått i sitt huvud att LW måste dödas i någon högre sannings namn, borde brottet i så fall inte vara mer välplanerat och innehålla någon typ av cermoniella element? Om syftet var att straffa en syndare och återupprätta hedern för församlingen och pastorsämbetet, skulle inte det budskapet framgå på något sätt i hur brottet utfördes? Om mordet var principiellt snarare än personlig är det märkligt att principen inte alls komuniceras. Då försvinner ju stor del av poängen med brottet helt. Jag får inte ihop det.
Om du bättre läste mina inlägg i denna fråga, så skulle du finna att jag INTE utgår från en rationell individs tankevärld eller dito mönster!
(Ursäkta min grinighet)
Jag skriver om en hypotetisk "förvirrad religiös fanatiker". Av en sådan förväntar jag mig inte stor mängd rationalitet.
Så att tala om ett "ceremoniellt mord i församlingens intresse" (fritt tolkat), tror jag leder oss fel. Det ser jag som osannolikt.
Mer sannolikt, även om sannolikheten är låg och att mkt pekar på SD som möjlig/trolig gärningsperson, är att den förvirrade uppsökte LW för att typ gapa och skrika henne tillrätta, vilket skulle ha lett till att bråket ganska snart hamnade utanför huset.
Och slutade vid planket.
Ovanstående är min spekulation. Har absolut ingenting som stöder min fundering, men för mig är Flsshback i första hand ett diskussionsforum, men i denna tråd har det inte varit helt enkelt att få föra fram alternativa scenarier utan att bli anklagad för att springa SD:s ärenden.
Sån inskränkthet närmar sig stupiditet, men vill absolut inte peka på dig. Du är en kompetent diskussionspartner. Du ställer frågor och då blir det en annan nivå än vissa här uppvisar.