Citat:
Ursprungligen postat av
LEMMOR
Jag tror vi söker "Operation Dora" under Konrad von Leipzig.
Operation Dora är en bra gissning eftersom distansen för operationen samt platsen stämmer (dvs ungefär 4000 km i Sahara öknen). SALAM är dock den militära operation som söks. Men likheterna mellan dessa två operationer är förvånansvärt många. Dora involverade också soldater från Brandenburg regementet, men antalet kommandosoldater var fler än i operation SALAM, dock så utfördes dessa operationer i huvudsak under samma år (1942). Målet för trupperna var också olika (Dora vs. SALAM), det var därför Abwehr-spionerna Eppler och Sandstede följde med, de skulle nämligen spionera på Britterna. Dessa 2 personer lämnas av i Asyut vid Nilen, och de tog sig sedan vidare till Kairo för att spionera. Denna operation som kallades CONDOR blev dock ett stort misslyckande. Felet för CONDOR var inte bara pga. Eppler och Sandstede, utan Rommel var delvis skyldig, nu eftersom hans radio-operatörer som var stationerade i det framskjutna högkvarteret "Bir Hakeim" blev tillfångatagna. Inga meddelanden kunde därmed komma fram.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bilingualbvern2.0
Jag undrar ändå om det inte är László Almásy och Operation Salam..
Det är rätt svar faktiskt. Greve László Almásy från Ungern, och operation SALAM gick ut på att föra in ett par spioner (Eppler och Sandstede) långt bakom fiendernas linjer. De använde 4 st beslagtagna Brittiska Ford-bilar till operationen som varade mellan 29 april-13 maj 1942. De färdades inte under "Falsk flagg", men å andra sidan så undvek de att markera bilarna alltför synligt med Wehrmacht emblemet.
László gillade verkligen Afrika (Nord-Afrika) om någon, och under alla sina expeditioner före kriget blev han av sina Beduin-vänner kallad Abu Ramla (arabiska, "sandens fader").
Citat:
Ursprungligen postat av
Ankdammsman
Tror också på den engelske patienten.
Jajamensan, det är rätt film. Filmen som blev prisbelönad och kom ut 1996 med bl.a. Ralph Fiennes i rollen som Almásy avviker en del från verkliga historian, dock är den delvis baserad på han som person och hans vistelse i nord-Afrika.