Citat:
Ursprungligen postat av
Rubar
Ja nåt ditåt kanske. Är ju själv av uppfattningen att det är åkl som äger frågan avseende att hålla SD som skäligen misstänkt.
Men tänker att det ev skulle kunna handla om tex avlyssning: beslut om sånt måste tas av TR och får nog inte pågå hur länge som helst utan att man 'konkret' kan påvisa/motivera att åtgärden bara löper på.
Det angivna mål-nr har tidigare postats i tråden, vid tiden för häktning av SD. Så det är nog det aktuella nr för SD:s ärende.
Hanteras inte det av en särskild enhet inom TR?
Dessutom, skulle HD fått veta detta för ett par veckor sedan och att det ska upp i TR?
Det MV skrev en gång att SD var övervakad och att SD inte skulle kunna göra nått för att hota eller göra någon illa, bestred jag. Det finns inte såna resurser.
Avlyssnad och pollad kan han vara, men väldigt sällan, då han är ensam GM. Detta är med under ganska hårda restriktioner från TR och inte under så långa tider.