Citat:
Ursprungligen postat av
Fagro
Det finns flertal inlägg att 6 miljoner judar dog i förintelsen alltså att de blev gasade till döds, sedan måste de kremeras finns ingen annan möjlighet att kalla det "förintelsen "om inte så sker.
Vad finns det för annan möjlighet att en kropp skall försvinna?
32 kg kommer från ett genomsnitt av koks vid kremering av en kropp vid andra läger, där koksmängd och antal kremeringar är gjorda med liknande ugnar som fanns i Auschwitz.
Kremeras två kroppar samtidigt måste värmemängden ökas till det dubbla.
De här ugnarna kunde inte få benen till fin aska utan de maldes ned med en handdriven kvarn.
Nope finns inga inlägg alls där det påstås att 6 miljoner judar har gasats ihjäl, det är endast förnekare som påstår det. Samma typ kremering finns ingen som påstår det. Begreppet förintelsen är ett namn på ett försök att ge begreppet på att försöka utrota judarna totalt, enligt information som finns tillgänglig.
Nej, det kan ej stämma med 32 kg/en kropp det måste också missvisande. Kan du ge mig information om det? Har läst att Matttagno har lagt ut det begreppet med 30 kg/kropp, men det visade sig var rent åt helvete, samma som en herre kallad för Kessler( som inte finns på riktigt) gjorde ett experiment Han fick fram 29,5 kg per kadaver.
Nej, det är en myt att värmemängden måste fördubblas om 2 kroppar bränns. Om du grillar 3 kotletter samtidigt , så tar det inte mer värme för grilla 4 kotletter eller längre tid. Värmen alstras ändå oavsett om det ligger 3 eller 4 st.
Nej, det är delviss rätt, men det är större ben som bäckbenet/höften och skallen som är större o kraftigare, de bränns upp men tar mycket längre tid. Att de då tas ut och mals när det blide för mycket i ugnen är inget konstigt.
Jo det brändes till fin aska, annars bruka man få höra det "var tog all ask vägen"?