Citat:
Ursprungligen postat av
Honan6
Har du helt övergett dina tankar som föranledde ovan post som du skrev 22/5?
Det är en riktig iakttagelse.
Din fråga får mig osökt att tänka på nedanstående saga.
" Ni minns kanske sagan om den lille herrn som hade en bit tyg, som han ville göra en rock av och som han gick till Mäster skräddare med, och frågade om denne kunde sy honom en rock.
Jo, den kunde Mäster skräddare, och när blev den klar? Om en månad . Då kom han tillbaka och då fanns beskedet att det bidde ingen rock, men det bidde ett par byxor, dvs. nästkommande månad. Då dök den lilla herrn upp igen men då sa Mäster Skräddare att det bidde inga byxor, däremot en väst, om han väntar en tredje månad. Därpå blev det ett löfte om en mössa, som efter än fjärde månad bidde ett par vantar. Till slut bidde det bara en tumme."
☆ Självsvådligt bytt ut veckor mot månader för att bättre relatera till utredningsläget snart 5 mån efter mitt inlägg.
I förgrämelse över att det endast återstår en säck med tummar så nedlåter sig ett obalanserat klientel till en tävling om vem som på det mest ohederliga sättet kan misskreditera MGM