Citat:
Ursprungligen postat av
tcfmog
Finns ju andra alternativ. Uppdraget är inte begränsat till en Alliansregering.
Precis. Riksdagen röstar enbart om vem ska bli statsminister. Det är sedan upp till den nya statsministern att ta in vilka ministrar han vill i sin regering.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zurfarn08
Däremot behöver Kristersson få aktivt stöd av C, L, KD och SD (och av sitt eget parti såklart) i en statsministeromröstning.
Nej. Kristersson måste bara se till att inte få 175 ledamöter som röstar mot honom. Det är ingen skillnad på att få aktivt stöd eller nedlagda röster. Det är bara nej-rösterna som spelar roll.
Han skulle alltså i teorin kunna föreslå en ren M-regering och samtidigt säga att den kommer att driva en restriktiv migrationspolitik. Röstar då SD inte mot honom så blir han statsminister.
Det vore ju stor humor i detta läget om SD lade ned sina röster, och C blir de som fäller den borgerliga M-regeringen genom att rösta mot den.