Citat:
Ursprungligen postat av
Cyberpunk-
Funderar på att skaffa iptv och bli av med Viasat. Gick in på iptvking och där hade de olika alternativ. Har en splitter ny LG TV och ett av alternativen är att man kör deras tjänst via sin smarttv. Dagens Smart-tv är ganska kraftfulla, men jag tänkte ändå fråga om det är stor prestandaskillnad mellan en extern iptv box och smarttv?
Jag har nyligen skaffat IPTV och köpte mig en Mag 322. Det funkar helt ok och har nu även testat att köra via appar (IPTV Extreme, Perfect Player etc.) på surfplattan. Måste ändå säga att apparna är överlägsna boxen. I julklapp ska jag köpa mig en ny TV och hoppas då att det är lika smidigt med app på TV:n som med surfplattan.
Anledningarna till att jag tycker appar verkar bättre än boxen är främst EPG:n. På apparna får du mycket bättre överblick vad som går på de olika kanalerna.
Sen så verkar det som att apparna kommer ihåg att du vill ha svensk text när du t.ex. kollar på National Georaphic, Viasat Nature, CMore etc. Med boxen måste du varje gång göra några knapptryckningar med dosan för att få svensk text.
En nackdel till med boxen är att om du vill ta bort en favorit så så går det inte. Den kommer ligga kvar som favorit livet ut.