Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Jag förstår inte din markerade text. Att LW börjar dokumentera och anmäla SD är sällan det första en utsatt kvinna gör. Oftast sker tillsägningar/markeringar på annat sätt på t.ex. att ett nej inte respekteras och att man protestera/säga ifrån verbalt på något beteende man ser som kränkande och otillbörligt.
Min tro är att det inte slutat, möjligen t.o.m. ökat. Till slut leder det till en anmälan som den sista möjligheten. Inte heller börjar man som utsatt dokumentera händelser och fotograferar. Det är råd som däremot ofta ges vid kontakter med kvinnojourer, andra erfarna mm. Många gånger råd som ofta kommer efter upprepande händelser och verbala tillsägningar som inte gett effekt.
Jag ser det i ett annat ljus än du. Man får tycka olika.
Tack! Mycket bra förklarat av dig! 🌟
Det handlar om att förstå hur en kvinna i underläge tänker och agerar. Alla är olika, reagerar och agerar olika. Men din beskrivning stämmer bra in på hur det oftast fungerar.
Man kan lägga till Lenas personlighet, som också påverkar beslut. Kanske tillhörde hon även den skara med mer tålamod och står därför tyvärr ut längre. Det är så många små pusselbitar i alla relationer.
Den som har mest att förlora brukar se till att få övertaget över situationen. Med vilka medel som helst.
Tur att alla inte reagerar med våld som lösning på problem.