Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Gäller återigen en specifik marknad och en viss typ av bostäder. Utanför storstäderna är balansen lön/pris bättre än i storstäderna/regionala centra.
I Sveriges ekonomiska centrum är problemen störst.
Det som lurat media nu är ett sug efter små lägenheter, större lägenheter och villor generellt har det fortsatt tungt.
Ja det är en ganska specifik marknad, och min kommentar handlade om det norska inflyttningsnettot av svenskar, inte specifikt om bostadspriserna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Behov och efterfrågan är inte samma sak. Dagens bostadsmarknad är ett lysande exempel.
Det är jag väldigt väl medveten om, även om det finns en del i tråden som verkar tro att behovet av bostäder har varit väldigt viktigt för kredittillväxten, trots att många av dessa antagligen inte kan efterfråga bostäderna, det är ju det som är problemet, utbudssidan har delvis levererat fel produkter.
Citat:
Ursprungligen postat av
kajusi
Man är inte "ung" om man är 35 år. Och vilken 35 åring springer runt och letar efter en 1:a?
För övrigt är det bara att kolla på lönebilden i Stockholm år 2017.
Den reflekterar inte att majoriteten i 30-35 års åldern tjänar 50-60 tkr/månad.
I princip är det du säger att man i 25 års åldern tjänar 40tkr/månad och i 26-27 års åldern 50-60tkr/månad. Det stämmer tyvärr inte överens med verkligheten. Finns knappt någon(ytterst få) under 30 i hela Sverige som tjänar över 50tkr/månad. Likadant med 30-35 åringar som tjänar 60tkr/månad.
https://buffert.se/loner-i-sverige/ - Medellönen i Stockholm 2017 är 340tkr. = 28,33 tkr/månad.
Edit: Att du ens debatterar det? Det är allmänt känt att lönerna inte har hängt med i samma takt som bostadspriserna har stigit. Om de skulle gjort det skulle vi ha dubblat våra löner på ett par år.
Finns intressantare statistik att tillgå än för länet, även om Stockholms stad är sega med att uppdatera, dessutom hade det ju varit både intressant och önskvärt med mindre åldersgrupper(istället för 20-64 år). I den inre staden var medelinkomsten 2016 396 000 bland kvinnor och 524 900 bland män. Högst var medelinkomsten i Hedvig Eleonoras församling(en församling på Östermalm), 442 600 bland kvinnor och 755 500 bland män.