2018-09-20, 19:20
  #1585
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rake1234
https://www.google.se/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&u act=8&ved=2ahUKEwjLmsD_wcndAhUhw4sKHQumDmMQFjAAegQ IABAB&url=https%3A%2F%2Fwww.smalandsdagblad.se%2Fa rticle%2Fdarfor-halls-bonestund-for-muslimer%2F&usg=AOvVaw3UABghhEa719Yx-VmPC2pC

Den där sossem Ternstedt är är ju helt klar för förtidspensionering. Han säger på fullt allvar i en politisk debatt att han inte vet hur Muslimer sitter vid en bönestund. Han hyr gärna ut lokalen utan att ha en aning om hyresgästernas värdegrund.

Är han så jävla korkad och infantil att han tror att kvinnor och män sitter tillsammans?

Han kan inte ha fått många röster i personvalet!
__________________
Senast redigerad av Midsommardagen 2018-09-20 kl. 19:23.
Citera
2018-09-20, 19:21
  #1586
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gregor-Samsa
Med risk för att repetera vad andra sagt.. här är min tolkning av vad som skett:

BO, kvinna med stökig bakgrund som hittat en identitet som snygg tjej med väldigt sexig kropp, en identitet som ger henne regelbunden bekräftelse i form av uppmuntrande tillrop på bloggen och trånande blickar på stan. Att vara sexuellt tilldragande innebär ett socialt kapital som dessa kvinnor (oftast kvinnor) använder dagligdags mer eller mindre omedvetet. BO har, förutom sin blogg ett arbete där hon kommer i kontakt med unga män från en kultur där kvinnors värde räknas i den mängd heder de adderar eller subtraherar från klanen. Hon har säkert flirtat lite, pillat sig i håret, lutat sin välformade och väldoftande urringning över studenterna som givetvis reagerat på det vis vi alla skulle göra, nämligen med, om än flyktiga, sexuella funderingar.

Det är här den katastrofala kulturkrocken inträffar. BO förstår inte att den snälla och mysiga killen hon precis skickat ett, i hennes ögon vänskapligt sms till ( avslutat med puss-emoji) är en sexuell predator som helt saknar verktyg att kontrollera sina sexuella drifter. I stället för att gå hem och dra i snabeln som en vettig människa ser han det som fullständigt naturligt utifrån befintliga ingångsvärden att para sig med den villiga honan. Att hon plötsligt säger nej saknar helt betydelse då ömsesidigt tillfredsställande sex är lika främmande för honom som en cykel är för en fisk.

Typ så.

Exakt enligt ovanstående är min gissning om vad som har hänt.
Citera
2018-09-20, 19:25
  #1587
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DominantC
Verkar som att hon gjort sin blogg privat? Kommer i alla fall inte in på den nu...

Någon som sparat bilder? Hann tyvärr inte se, verkar ju vara ett riktigt bombnedslag av vissa kommentarer att döma,

Posta på!!

För att fött två barn nyss, så var den rätt spektakulär, dock lite tunn, ansiktet var dock högst avarage.

En överårig bimbo.
Citera
2018-09-20, 19:32
  #1588
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maria.bokklubben
Polycom postade tidigare två domar för MGM gällande snatteri och våldsamt motstånd (tack för det!) och i fupen finns också uppgiften om födelseort Damaskus. Uppgiven dåvarande adress (2016) är en lägenhet i Nässjö som bebos av två vuxna och minst en minderårig. Det är sannolikt MGMs familj.

Finns inga uppgifter om kontakt med Migrationsverket på dagboksblad i tidigare mål - att han numera är svensk medborgare förklarar den saken.

Tingsrättsdomen gällande snatteri och våldsamt motstånd finns som sagt postad tidigare, men lägger även upp den via minfil. I den finns följande märkliga formulering;

Socialtjänsten har bedömt att han har behov av vård men att vården skulle bli tämligen meningslös.

Framgår för övrigt att han då var tidigare ostraffad, så urkundsförfalskningen och de olovliga körningarna har skett efter juni 2016.

Jönköpings TR vill tyvärr enbart lämna ut yttranden m.m. via posten.

Jönköpings TR B 1525-16
Dom: https://minfil.com/CftbK9h6be/J_nk_pings_TR_B_1525-16_Dom_2016-06-30_pdf
Fup: https://minfil.com/Q2tdK3hcb9/G_ta_HR_B1912-16_Aktbil_11_pdf
Dagboksblad: https://minfil.com/B9t0K0heb1/J_nk_pings_TR_B_1525-16_Dagboksblad_2018-09-20_pdf

Edit: Rättelse; avsaknaden av uppgifter om kontakt med Migrationsverket gäller tidigare mål, inte det aktuella.
Tack för dessa uppgifter.

MGM:s första folkbokföring i Sverige var på Sturegatan 14B i Sävsjö (ett par mil från Nässjö där han är skriven idag). Detta fr.o.m. 2015-02-26.

Svensk medborgare 2017-03-08, statslös fram till det datumet.
Citera
2018-09-20, 19:32
  #1589
Medlem
Häktad på sannolika skäl, det brukar betyda att åklagaren har på fötterna, eller hur? Om mannen inte har erkänt så finns det väl teknisk bevisning eller vittne. Eller vad tror ni som är mer erfarna flashbackrävar?
Citera
2018-09-20, 19:34
  #1590
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TolerantSwine
Jag anser att unga svenska tjejer är på tok förvirrade, inga föredömen existerar i samhället och inget av värde kan man heller ta del av. Vilket också förklarar det låga självförtroende många unga tjejer besitter, men att klä sig sexigt och utmanande och få blickar eller respons på detta och vad det resulterar i är i långa loppet bara konstlat självförtroende. Feminster spär ytterligare på förvirringen då tjejer som identifierar sig som tjejer också tar efter delar av feministers budskap. Jag tycker även att den här kvinnan klär sig omdömeslöst om hon klär sig på detta viset i skol miljö.

Jag håller med om att hennes klädsel var omdömeslös.
Citera
2018-09-20, 19:35
  #1591
Medlem
Gregor-Samsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allwaysmisbehavin
För att fött två barn nyss, så var den rätt spektakulär, dock lite tunn, ansiktet var dock högst avarage.

En överårig bimbo.
Alla här, du inräknad, kan nog begripa att hon är sexuellt tilldragande. För en nyanländ från medeltiden är det liktydigt med att den som vill och har möjlighet både kan, ska och får utnyttja henne. Detta är ett av de bärande argumenten mot ohämmad import av män från klankulturer.
Citera
2018-09-20, 19:37
  #1592
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Gregor-Samsa
den som vill och har möjlighet både kan, ska och får utnyttja henne.

Så praktiskt, för att citera Christopher Silfverbielke.

Citat:
Ursprungligen postat av DominantC
Någon som sparat bilder? Hann tyvärr inte se, verkar ju vara ett riktigt bombnedslag av vissa kommentarer att döma,

Posta på!!

(FB) Elev misstänks ha våldtagit lärare på Brinellgymnasiet i Nässjö 20180914

https://m.facebook.com/annchristin.svard
__________________
Senast redigerad av BurtSugarmanShow 2018-09-20 kl. 19:42.
Citera
2018-09-20, 19:37
  #1593
Medlem
Hon kanske var/är stödlärare och då har man väl inte flera elever samtidigt kanske.
Citera
2018-09-20, 19:39
  #1594
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Gregor-Samsa
Alla här, du inräknad, kan nog begripa att hon är sexuellt tilldragande. För en nyanländ från medeltiden är det liktydigt med att den som vill och har möjlighet både kan, ska och får utnyttja henne. Detta är ett av de bärande argumenten mot ohämmad import av män från klankulturer.


Hör vad du säger, just därför skall inga kvinnor under 48 jobba inom skolan. Eller förresten skall inga kvinnor alls jobba i skolan förutom tjocka och arga mattanter.
Citera
2018-09-20, 19:41
  #1595
Medlem
Gregor-Samsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Jag håller med om att hennes klädsel var omdömeslös.
Det gör vi nog alla. Det är dock inte brottsligt att vara omdömeslös och det hon utsattes för var enkom förrövarens, och möjligen även våra politikers, opinionsbildares och journalisters fel.

Face it.. hade hon bara haft svenska tonåringar i klassen hade det satts svenskt rekord i onani men INGEN hade släpat in henne i en städskrubb och våldtagit henne.
Citera
2018-09-20, 19:45
  #1596
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hagelskur
Hon kanske var/är stödlärare och då har man väl inte flera elever samtidigt kanske.

Hon är utbildad speciallärare (LiU 2014). Hennes examensarbete handlar om dyslexi, men det har inte framgått exakt vad hon undervisade i, men hon var inte elevassistent, eller stödlärare, som du kallar det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in