Citat:
Ursprungligen postat av
chrisemil
De har sedan tidigare väktare på skolan, tror du inte att det finns ett informationssystem om hur man beter sig i Sverige då? Guud vad enkelspårigt det är. Flashback var bra en gång i tiden.
Våldtäkt (oavsett hur det gått till) är idiotiskt att försvara... Kulturella skillnader eller ej!
Försvarar verkligen inte våldtäkt, men inser ändå faktum. Om det nu finns informationssystem och väktare så har det uppenbarligen inte varit tillräckligt. Om det vore min dotter så skulle jag sett till att hon klädde sig annorlunda. Inte för att jag tycker det är rätt på något sätt, utan av omtanke och rädsla för hennes säkerhet.
Våldtäktsmännen gör alltid fel och ska straffas hårt, men det är en klen tröst när hon ligger där med sönderslitna trosor. Tvivlar på att informationskurser kan komma till rätta med de här kulturella problemen, men det finns säkert någon med finare värdegrund än min som tycker annorlunda.