Citat:
Nej, det finns ju alltid en risk att vittnen fabulerar. AL är ett exempel på det liksom SE.
Men nu får vi gå på att NF faktiskt såg en man vandra bakom paret Palme tills motsatsen är bevisad. Tycker det finns en logik i att GM gick bakom dem fram till Dekorima.
Det är en enkel och rättfram lösning utan minsta trassel = som du vet LGWP:s råd i mordutredningar.
Jag har personligen aldrig trott att GM kom från inifrån östra Tunnelgatan eller söderifrån. Däremot har jag funderat över om han kan ha gått över Sveavägen från västra sidan i höjd med Tunnelgatan men där finns inga vittnesuppgifter. Det var massor av folk i rörelse där vid den tiden.
Rörande Tensonmannen finns trots allt vittnen som kan länkas ihop - KN, NF och CA. Jag vet att signalementen är mycket vaga men dessa personer har faktiskt sett en man gå bakom paret Palme/ ett promenerande par vid relevanta tidpunkter.
KN säger sig i andra förhöret vara mycket osäker på tiden, men långfilmen hon tittade på efter kl 23 sändes i verkligheten (jag har kollat) och hon hör smällarna, tittar ut en stund senare, hör hur folk skriker och ser folk vid mordplatsen. Jag tror det var paret Palme hon såg - och alltså en man som gick över gatan efter dem.
Att NF då ser en man gå efter paret Palme på rätt plats direkt därpå stärker min misstanke.