Citat:
Ursprungligen postat av
snigel1
Gör inte som SVT/TV4, som lägger massa energi på analys av valu, som visade sig ha grundligt fel. Lustigt nog på samma sätt som 2014.
Ingen har väl visat sig fel än tyvärr, om SD krymper som förra gången (mardrömsscenario) så borde ju SIFO ha mest rätt. SD ligger på runt 21 % just nu i räknade röster. Inte 30 % som vi kanske behöver när de större distrikten börjar rulla in där SD är (eller iaf varit) mindre.
Oavsett så är det riktigt knepigt att många som uppger att de vill ha minskad invandring men väljer andra alternativ än SD.
Höjden på siffrorna kan vara fel, men att en stor grupp som vill ha minskad invandring väljer andra alternativ än SD är chockerande för mig.
Vem på allvar tror Löfven och Kristersson kommer minska invandringen? Eller EBT för den delen som ändå är lite lite hårdare på invandringen än de hel galna. Även om hon vill ha så många luckor att det knappast är en åtstramning heller.
edit, hoppas fortfarande på 26 % som jag gissade på. Ser mörkt ut men inget skulle göra mig gladare än om det händer.