Citat:
Ursprungligen postat av
Osthus
Det finns ju olika anledningar till att invandrare är arbetslösa. Att kategoriskt säga att invandrare inte "passar in" i det svenska samhället för att de oftare är arbetslösa är lite väl grovt. Uppenbarligen finns det massvis med invandrare som har kommit in i det svenska samhället arbetsmässigt, normmässigt och även kulturellt. Alltså finns det massvis med invandrare som "passar in" i det svenska samhället. Han kanske hade en poäng med uttalandet men i så fall så lyckades han inte framföra den.
Du kan ha en halv poäng i att han inte framförde det perfekt.
Men det var ändå inte ett särskilt kategoriskt uttalande. Därför att det uttalades under en hetsig och snabb debatt. Det är så språk fungerar: den uppmärksamme och välvillige lyssnaren hör
igenom fraser som om de tas bokstavligt kan verka lite väl fräna. "De passar inte in" ska i denna stressfulla kontext närmast tolkas som "Vissa invandrare finner det svårt att passa in". Bara den som
vill missuppfatta det som sägs, och som ständigt är på lur efter en opassande formulering, kommer slå ner på en sån fras och mena (mot bättre vetande) att Åkesson
kategoriskt säger att
inga invandrare passar in.
Men känner man till lite om den gren i språkvetenskapen som kallas pragmatik förstår man att det inte är alls det han säger. Och borde förstås SVT förstå.
Att hålla på och fördöma språkliga utsagor är redan illa. Att göra det då dessa utsagor kommer under en snabb och intensiv debatt, när de olika talarna så att säga improviserar och inte läser från något färdigt manus är än värre. Ett sätt att döda tänkandet.