Citat:
Ursprungligen postat av
StillaHavet
Inte många rätt där för Aftonbladet. 2010 valde Reinfeldt MP och skippade SD. Noll inflytande. 2014 fick vi DÖ. Återigen SD noll inflytande. Efter att SD dubblerats från 2010 fick vi 2014, 2015 och 2016 en asylchock. Värsta i Sveriges historia. SD kunde inte göra något. Invandringen till Sverige är betydligt högre idag, 2018, än när SD inte ens var representerade i RD.
Om SD ökar till 15, 20, 25 eller 30% har ingen betydelse vad gäller deras politiska inflytande. De skulle kunnat vara betydligt mer högljudda i RD. För det räcker 4%. Det ger en plats i talarstolen, i debatterna, o.s.v. Samma utrymme som det största partiet. SD har dock varit både passiva och tysta. Synd.
Spelar mindre roll nu när vi har AfS. Tackar högre makter för AfS. Någon vill svenska folket väl.
Det var 2010 ja. Det var alltså 8 år sedan. Men sedan 2014 har SD kunnat påverka allt mer, desto mer röster de får desto svårare blir det för de andra partierna så är det bara. Detta valet kommer partierna får det allt svårare. Så SD har påverkat väldigt mycket då ingen av blocken kan få igenom sin politik till 50 procent!
Om ingen samarbetar med SD kommer det ta betydligt mycket längre tid för er.
8-12 år minst innan ni ens hinner påverka folk. Under den tiden kommer dagen invandrare fött många fler barn och blivit mer etablerade i samhället genom sin svenska. Och då kommer den idén om återvandring att begravas lika fort som den kom upp.
AfS är inget seriöst parti, det är till mesta dels bara lantisar. Det är bara att lyssna på deras vallåt. Otroligt barnslig!
Sverige behöver dessutom invandrarna. Vi kan inte göra allt jobb själva. Vi behöver dock strama åt den lite på sikt.