Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Swexit och abortgrejen, till exempel, är gamla reliker som funnits i partiprogrammet i evigheter, men det var ingen idé att angripa dem på dessa punkter tidigare. I år funkar det.
Särskilt abortfrågan var nog en stor plump. Särskilt som om det helt plötsligt framstod som om SD motsatte sig aborträtten som sådan. Satt i en soffa med två kvinnor under debatten när alla fyra motståndarna fick möjlighet att en efter en argumentera efter linjen att SD motsätter sig fri abort som sådan.
Det greppet av TV4 bet bra kan jag lova. Som att se en rad linjeskepp segla förbi och få fritt sikta in var sin bredsida när det egna krutet är vått.
Nu håller vi tummarna. Kanske den tysta majoriteten gör sitt ändå. Valet 2022 blir ändå det avgörande.