Citat:
Ursprungligen postat av
Rosamund
Jag har inte sagt att man kan vara som två olika personer med två olika kvinnor. Utan tvärtom har man bara en sann sida som visar sig förr eller senare, på mer eller mindre sätt. Det går inte alltid till misshandel men kontrollbehovet märks ändå av.
Därför kan inte en genomsnäll omtänksam man vara en kontrollerande misshandlare helt plötsligt. Så stora svängar finns inte i en personlighet såvida den ena bara är en fasad, men det märks ändå av efter ett tag i mannens alla kärleksförhållanden, dock kanske inte på lika sätt.
Nej, ingen förälder förlorar vårdnad om barn enbart på grund av skälig misstanke för mord om det inte finns något annat att anmärka på i deras föräldraskap.
Det där vet jag inte om jag håller med dig om?
Läser du verkligen psykologi??
Har på nära håll sett en man som utåt sett, mot sin familj, kollegor, vänner var svärmorsdrömmen nr 1. Alla beskrev honom som otroligt trevlig, social och hjälpsam.
Mot sin sambo var han allt annat än en svärmorsdröm. Kontrollerande, otroligt svartsjuk, psykisk misshandlare, enstaka gånger fysisk misshandlare.
Så din teori om att en man inte kan ha två olika sidor mot kvinnor stämmer inte.
Konstigt att du generaliserar så.
Du som är påläst i ämnet.