Citat:
Ursprungligen postat av
litesliten
Anade att du inte var någon ungdom. Tycker ändå det är lite synd om dina fakta(?)späckade
inlägg inte alls skall ta upp någon plats här. Finns vissa andra som man hellre skulle se tog
en paus. Inser att vi inte tycker lika men.
Skulle gärna citera ur en byggtidning från alldeles nyligen (vad den nu hette) där alla partier
tycktes medge att bostadsbristen existerar. Däremot nämndes inte allmännyttan av allianssidan.
Och om nu inte denna tillåts bygga vem skall då se till att fattiga människor får tak över
huvudet ? Knappast de s k bostadsutvecklarna som hellre lägger verksamheten på is.
Utförsäljningsförnekarna brukar även hävda tesen att bostadsbristen inte existerar utan bara är
på låtsas. Samt att bostäder är en vara likaväl som vård och mat. Tycker mig se en viss skillnad
vad gäller mängden som skall/bör/kan produceras av dessa saker. Någon av de mera teoretiskt
lagda debattörerna kanske kan fördjupa detta en liten smula.
1. Don't worry jag klarar fortfarande 40 p-ups på knogarna och 100 d-sqs i stöten.
2. Bostadsbristen är en pryl som skapats genom "planmonopolet" och att byggherrarna (med avseende på typ de största byggbolagen) är lite chicken mot politikerna vilket typ reflekteras i SOU:n som hänvisades i förra inlägget. Vp:s Nooshi dadgostar tycker uppenbarligen att det är dags att "the chickens" ska betala för att exproprieras och arbeta gratis för "nöjet" att exproprieras (*spoiler* - det handlar inte bara om byggbolagen utan om alla) - allt uppbackat av vp:s byggekonomiprofessor HL och vp:s favorit jurist Didon (att hans bok inte är en rättskälla och mest innehåller propaganda i strid med Sveriges internationella åtaganden är ju inte lika viktigt som att hävda att denna bok är gällande rätt - gärna utan riksdagsbeslut).
3. Kan ju bero på att allmännyttan har lite dålig PR i det sammanhanget. Tittar man i bygghistoriken så är allmännyttan i Sverige en grund på diverse statliga bidrag och Kreugerimperiet som götts på typ kosteroider tillsammans med en laguppfattning á la arrende och äldre stadsromantik. Utan Kreuger så blev det ju lite fantasilöst så att säga. Tittar man i äldre statliga utredningar så framträder bilden av något som är dummare än skit, inte förstår elementär skriven Svenska och fordrar tvångsutbildning av akademiker i rättslära så att de fattar det mest elementära (då är det HL:s anhang som det skrivs om). Eftersom de på den tiden drog sig för att kalla saker för dess rätta namn så är yttrandet "utvecklingsstörda" från en jurist på länsstyrelsen i Stockholms län angående en statsanställd arkitekt nog att betrakta som extremt".
4. Det finns inget som hindrar allmännyttan från att bygga annat än deras egen enfaldighet och pengar. Pengar är ett litet problem i sammanhanget då de flesta banker lånar ut mot säkerhet i fastigheten även för allmännyttan. För att inte tala om staten. Äger allmänyttan mark är det bara strandsskydd och utrotningshotade djur som vid avsaknad av enfaldighet kan hindra ett bygge. Storleken på enfaldigheten är nu vara uppenbar för dig.
5. Det beror främst på lögnen om planmonopolet - vilken tex. Nooshi verkar gått på eller försökt propagera. Det är inte möjligt att rationellt reglera byggen med genomförandetider - genomförandetider har ingen reell verkan eftersom politikerna inte har något betydande problem att ändra planer under genomförandetiden (utanför vischan) - garantin är tom från början och alternativet att "hota ändra" plan efter genomförandetid är skadeståndsgrundande. Genomförandetiden är alltså en bluff från början till slut. Bostadsbristen handlar alltså om att politikerna försökt skapa ett system för att kringgå lag&rätt (även Svensk sådan) men enbart lyckats skapa ett system där bostäder inte skapas på marknadsmässiga grunder vilket med nuvarande faktorer skapat bostadsbrist men med andra faktorer lika gärna kunde gjort bostäder till självkostnadspris.
6. Ifall planmonopolet upphör så kommer marknaden att kunna skapa bostäder på marknadsmässiga villkor. I praktiken behövs egentligen bara tre regleringar av byggnation; brandsäkerhets&avloppsfrågor, skönhetsparagraf och väg- respektive allmänmark reglering.
6.1. Bostäder är alltså produkter precis som mat och kläder med tillägget att det är produkter som ska hålla i 50-500 år.
7. Eller med andra ord så kan man härleda alla bostadsproblem till regleringsproblematiken. Innan regleringsproblematiken så fanns ingen bostadsbrist, däremot fanns det brandfarliga byggnader, sanitära problem med avlopp eller avsaknaden av sådana, det fanns byggen för fula att existera och vägregleringar utförda av arkitekter kunde leda till konflikter som nuförtiden firar 50, 100 och 200 år jubileer.
7.1. Regleringar har inte löst några sådana problem utan brandfarligheten har lösts av KTH:s och Chalmers ingenjörer. Avloppen byggdes ut när det fanns ekonomi för sådant. Byggnaderna har blivit ännu fulare med regleringar och vägregleringarna har urartat till någon pajasverksamhet där politikerna typ hotar varandra "politiker A ifall du inte pussar mina skor så ska jag ändra i vägregleringarna så att du får massor med problem och alla hatar dig kära politiker B". "Politiker B ifall du ändrar i vägregleringen så ska jag jävlas så mycket med medborgarna att de gnäller till EU och du politiker A blir fälld i Europadomstolen".
7.2. Och ungefär så där går debatten. Systemet var liksom fulländat redan på 1800-talet - det enda som tillkommit på området är ny teknik samt att tjänstemännens utbildning har typ sjunkit till 1/3 av vad de tidigare hade.
8. Nu får det var klart med här.