2018-09-01, 14:52
  #21073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vryzas
https://twitter.com/feymark/status/1035841987386204160

Bara fittmössan som saknas på dessa Sverigedemokrater!

Pinsamt värre ja. Men det är bra att folk får upp ögonen för vilka dårar dom är.
Citera
2018-09-01, 14:52
  #21074
Medlem
Skors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vryzas
https://twitter.com/feymark/status/1035841987386204160

Bara fittmössan som saknas på dessa Sverigedemokrater!

Beteendet Sverigedemokrater uppvisar både bland partiföreträdare och bland sympatisörer här på flashback och annorstädes gör verkligen att man inte är det minsta sugen på att rösta på dem i kommun och landsting.

Jag ångrar inte att jag var med om att rösta på dem 2006 och vid riksdagsinträdet 2010 då det behövdes en röst mot den galna massinvandringen men den usla interndemokratin och toppstyrningen av den anti-intellektuella ledningen i partiet som premierar korkade fån som villigt följer husse framför de som borde varit framtiden för partiet gör att det aldrig mer kommer vara aktuellt för mig att rösta på Sverigedemokraterna. Det framstår allt mer som ett parti av och för troglodyter.
Citera
2018-09-01, 14:54
  #21075
Medlem
Kasselstrand har flera gånger påstått att 99.9 % av poliserna i Sverige hade gjort ett utmärkt jobb om de bara fick rätt direktiv ifrån högre instans. Han har även kallat dem för "hjältar". Detta är förstås rent nonsens. De flesta inom poliskåren idag hade varit odugliga oavsett direktiv. Börja med att ta bort samtliga kvinnor, tag sedan bort alla män som mentalt och fysiskt inte når upp till de krav som bör ställas. Då har vi ca 20 % kvar. Tag sedan bort de som låter sina politiska åsikter i allmänhet och sin folkfientlighet i synnerhet påverka sitt agerande i tjänst. Då återstår nog inte mer än 5 %. Det finns idag väldigt få poliser med någon gnutta heder kvar i kroppen, och de som tas på bar gärning i att agera för korrekt och resolut avskedas troligen illa kvickt. Jag antar att Kasselstrand egentligen är medveten om detta och att han bara säger något annat av rent taktiska skäl, men det låter bara illa när han överdriver sådär grovt.

Alternativ för Sveriges politik är förvisso betydligt bättre än något annat riksdagspartis och partiet har flera ordentliga representanter. Men (den) Nordiska motståndsrörelsen har trots vissa brister tveklöst den mest övertygande politiken av samtliga partier idag och betonar verkligen vikten av personlig frihet. De betonar rätten att äga vapen för försvar och vågar i varje fall diskutera ämnen som hemskolning och vaccin.
Citera
2018-09-01, 14:55
  #21076
Medlem
smoerreboms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av halvarvinkel

Vad är det som gör att du inte kan rösta på dom då? Du har ändå skrivit ett inlägg där du blir helt i extas av tanken och ändå väljer du aktivt bort det.
Flera små saker kan man säga. intervjun med Kasselstrand på svensk webbtv fångade det rätt bra. Jag höll med om allt han sa första kvarten, dvs problembeskrivningen. Jag ställer upp helt på den, flyktingkrisen är egentligen främst ett misslyckande av den svenska statsförvaltningen och nu hycklar man bara för att sopa igen spåren, det där är inkompetenta människor som borde få sparken helt enkelt osv osv.

Däremot gillar jag inte politiken. Jag tror inte att den kommer fungera i praktiken heller. Man kan inte starta ett nytt verk och skicka brev hem till en halv miljon, hej vi är det nya verket som kollar på ditt ärende och ska bestämma om du kan fortsätta en bekymmerslös tillvaro i Sverige eller om du ska åka hem till dit U-land eller i praktiken skjuta huvudet av dig. Bedömningen verkar helt diskretionär dessutom om man går på hur de beskrivit det. Det där går inte i praktiken det kommer aldrig få stöd av andra partier, skulle skapa instabilitet och uppror och hör helt enkelt inte hemma i västeuropa. Jag tror mer på uppstramning av utvisning pga brott, kraftig nedbantning av bidrag till de som inte klarar språktest eller har inkomst efter x antal år o sen finns bara återvändarbidrag att få för dem. Det är mindre friktion helt enkelt.

Sen gillar jag inte att de har köpt hela högerkittet med Trumpretorik och Visegradländernas storhet och diverse konspirationsteorier. Sure Sverige behöver styra upp sin excessiva migrationspolitik och göra sig av med en massa inkompetenta politiska partier innan vi blir ett shithole country for real men vi ska inte bli nån fascistisk bananrepublik som USA och Ungern håller på att bli. Orban har faktiskt helt rätt i sakfrågan om att EU ska ge fan i att tvinga ortodoxt kristna länder i västeuropa att importera medeltidsmuslimer, här stöder jag honom helt och fullt men det som sker med domstolar och medier i de där länderna är faktiskt otäckt. Man måste fatta att det är skillnad på Sverige och dessa länder och inte bara se det som ett svartvitt krig mot globalister där Sverige ska förena sig med Orban och Trump, det är oanalytiskt och korkat IMHO.

Sen vill de gå ur EU och vägrar NATO vilket jag oxå är helt tvärtom.

Överhuvudtaget en del småfascistiska undertoner på en del företrädare och utspel som jag inte riktigt vill stödja. Jag känner lite så som etablissemangshororna säger att de känner inför SD kan man säga

SD har faktiskt förhållit sig med distans både till Trump och Ungern även om Ekeroth snackar en massa (han kanske byter parti sen 10 sept? känns inte orimligt)

Citat:
Ursprungligen postat av Sinestro
Det finns mycket jag inte stödjer med AfS. Motståndet mot NATO och EU till exempel. Jag röstar främst på AfS för att de ska komma in och bidra till en högerförflyttning samt för reaktionen från ett etablissemang som inte nämnt ett nytt parti med namn fast det är mycket större i OU än F! som får vara med på allehanda debatter i Almedalen. Skulle vara helt underbart att se grisarnas miner när de inser och måste nämna att ett parti som de helt tystat ner faktiskt likväl kommit in i Riksdagen.
Jag kan sympatisera med tänket, de kommer inte få fatta några konkreta politiska beslut de närmaste 4 åren iaf men jag kommer nog rösta med liknande motivering på SD. Det viktiga är att man har fattat att man måste rösta på nåt annat än sjuklövern om man vill ha nån förändring. MED som jag eg sympatiserar mest med ser mer eller mindre klart ut att det blir en bortkastad röst iaf detta val. Det finns ju en risk att AfS inte heller kommer in så därför tar jag det säkra för det osäkra med SD.

Det är lite ansvarslöst att resonera som vi gör nu, vi röstar på nåt vi inte riktigt stöder, det är inte självklart att man kan bör rösta på det sättet men etablissemangshororna har skapat den här abnorma situationen genom DÖ-bojkotter och genom sitt undertryckande av sanningen. Därför är detta det enda man kan göra inom ramen för de demokratiska spelreglerna helt enkelt. Jag har börjat hoppas lite på ett extraval faktiskt, dvs. att etablissemangshororna inte ens klarar av att genomföra sin kommande SD-bojkottöverenskommelse pga prestigeöverväganden. Det skulle kunna vara mkt positivt då det blir guldläge för AfS och MED. Detta är dock bara en liten förhoppning.
Citera
2018-09-01, 14:56
  #21077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rosiko
Hela artikeln bygger på premissen att KD och M skulle samarbeta med SD, trots att både Busch Thor och Kristersson öppet deklarerat att ett samarbete eller förhandlingar är uteslutna. Såklart inte förvånande alls att nyheter idag medvetet fortsätter motarbeta AfS, Frick verkar bli mer och mer oroad över AfS framfart.
Deras egna projekt Medgörlig Samling är ett stort misslyckande trots att profiler som Bard,EAB och Janouch slutit upp.
Citera
2018-09-01, 14:57
  #21078
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Gn11
Hahaha herregud.
Om inte dessa två fjantar blir uteslutna får SD inte min röst i kommun/landsting.
EXAKT!
Skärpning SD om ni vill ha kvar väljare!!

Citat:
Ursprungligen postat av Gn11
Deras egna projekt Medgörlig Samling är ett stort misslyckande trots att profiler som Bard,EAB och Janouch slutit upp.
Deras politik är ju värdelös.
Citera
2018-09-01, 15:01
  #21079
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Hm, trubbel i Halmstad? De brukar alltid börja streama några minuter innan talen...

Edit: Nä https://www.youtube.com/watch?v=2mdaCboaSTM

Haha, en kvinna med en "exaaakt!"-skylt
__________________
Senast redigerad av intermittentexplosivitet 2018-09-01 kl. 15:04.
Citera
2018-09-01, 15:08
  #21080
Medlem
Väldigt mycket folk i Halmstad också. Något verkar ha hänt i Sverige.
Citera
2018-09-01, 15:11
  #21081
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
Antalet likes på Facebook exploderar. Nu är det 48300, en ökning på ett par tusen på ett dygn.

Även om det är svårt att bestämma den exakta relationen mellan likes och röster så är det uteslutet att den här explosionsartade tillväxten inte skulle ha en inverkan på både nuvarande opinion och resultatet på valdagen. Jag känner mig trygg i antagandet att nästa YouGov kommer att särredovisa AfS - och det med god marginal. Därefter gäller det att mediauppmärksamheten tar oss i mål på slutspurten.
Citera
2018-09-01, 15:18
  #21082
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av g4mbler
Även om det är svårt att bestämma den exakta relationen mellan likes och röster så är det uteslutet att den här explosionsartade tillväxten inte skulle ha en inverkan på både nuvarande opinion och resultatet på valdagen. Jag känner mig trygg i antagandet att nästa YouGov kommer att särredovisa AfS - och det med god marginal. Därefter gäller det att mediauppmärksamheten tar oss i mål på slutspurten.
Folk har redan vittnat om att AfS inte finns med som förval i den Yougov-mätning som pågår just nu. Det blir ingen särredovisning av AfS före valet.
Citera
2018-09-01, 15:20
  #21083
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smoerrebom

Däremot gillar jag inte politiken. Jag tror inte att den kommer fungera i praktiken heller. Man kan inte starta ett nytt verk och skicka brev hem till en halv miljon,....

Norges motsvarighet till Migrationsverket ska bedöma om människor från Somalia som fick flyktingstatus före den 1 oktober 2014 men som ännu inte har fått uppehållstillstånd fortfarande behöver skydd. Om de inte behöver det ska de LÄMNA Norge.

Om 10 år kommer samtliga partier att driva frågan om återvandring.
Tro mig.
Citera
2018-09-01, 15:23
  #21084
Medlem
Hahahahaha, stod verkligen två Sverigedemokratiska politiker och vände ryggen emot Alternativ för Sverige tillsammans med vänstermänniskor?

Så kallade "nationalister" som vänder ryggen och tar avstånd ifrån andra nationalister? Vad fan är det för folk inom SD egentligen? Helt sjukt ju!

Ångrar så jävla mycket att jag röstade på SD i landstingsvalet nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in