Citat:
Ursprungligen postat av
Friherr
Jo, stämmer bra. Redan innan Trump så började svenska (och amerikanska) högerlibertarianer gravitera mot nationalistiska positioner. För fyra år sedan röstade som sagt den här Arkestål på Lööf, men om man följde henne på Twitter då så såg man förändringen kort efter valet, och den kom samtidigt inom hela den här rörelsen.
För oss som inte är libertarianer så har vi bara en tillfällig ödesgemenskap med dessa personer, men det kan bli väldigt utsträckt i tiden beroende på hur lång tid det tar att återställa landet. Högerlibertarianer vill ha etniskt homogena vita länder, för det är endast där som deras ekonomiska idéer kan förverkligas.
Tja, det finns nog olika skäl till varför libertarianerna röstar som de gör. Precis som du säger så är de motståndare till etniskt och kulturellt heterogena länder. Von Mises "himself" ändrade uppfattning på 1960-talet i och med civilrättsrörelsen. Murray Rothbard, Ron Paul, Robert Nozick och alla de andra hade ungefär samma åsikt hela tiden. Ayn Rand hade inte heller någon större förkärlek till internationalism och mångkulturalism. Vi får som sagt se vad Libertarianerna kommer att göra i Sverige. De får ju inte ut så mycket av att klänga fast vid Moderaterna, Centerpartiet eller Liberala Partiet.
Citat:
Ursprungligen postat av
OneDoesNotSimply
Att nolltolerera antisemitism genom uteslutningar samt att stödja Israel hade varit trovärdigt.
Tja, så kan man ju se det men jag tror många hellre föredrar att Alternativ för Sverige inte är ett sionistiskt och filosemitiskt parti. Jag förstår inte ens varför ett svenskt parti skall vara det? Det är väl svenskars intressen som Alternativ för Sverige representerar och inte judiska eller israeliska?
Citat:
Ursprungligen postat av
SmokeyNegroni
Det här är ett av många exempel på AfS' mycket stora bredd. Ett annat exempel är Lennart Matikainen som kommer från ytterligare ett helt annat håll.
Intressant det som Matikainen sa i en torgmötesintervju häromdan, på frågan om varför han valde just AfS. Det som fällde avgörandet för honom var att partiet bestod av så bra människor (bra människomaterial) med en bra/hälsosam anda i gruppen, som han kunde tro på och känna igen sig i.
Lennart Matikainen? Var det han som var sexrådgivare på TV? Jag har inte koll.
Citat:
Ursprungligen postat av
Doktor Pork
Hade du scrollat lite på hennes twitter hade du insett att det nog är just på grund av de åsikterna hon röstar på dem. T.ex. den här tweeten:
https://twitter.com/spfoia/status/1032374387146543104
Eller för den delen de här två från samma kväll:
https://twitter.com/spfoia/status/1032196696439173121
https://twitter.com/spfoia/status/1032197026514132992
Har sett det men är detta verkligen orsaken?
Citat:
Ursprungligen postat av
SmokeyNegroni
Jag ska säga att det var under intervjun i Radio Bubbla, där de är oerhört ideologiskt drivna, som jag uppmärksammade hur väldigt oideologisk som Kasselstrand är.
Återvandringsprogrammet är inte ideologiskt. Idén är lika absurd som att man skulle stå och säga "Vårt partis ideologi är att man ska släcka skogsbränder."
Återvandring är lika självklart och nödvändigt som att släcka skogsbränder. Inte någon sorts ideologisk idé.
Det är därför man kan jämföra Kasselstrand med gamla gubbar som Torbjörn Fälldin eller Tage Erlander. Självklart att Sverige är svenskt (och överväldigande etniskt homogent), att man håller ihop nationen. ansvarar för nationen och står till svars inför svenska folket. Inte ett skit extremt, och på den tiden inte alls ideologiskt.
Radio Bubbla ställde vissa ideologiskt drivna frågor om t.ex. demokrati-kritik. Kasselstrand förföll inte ens ha funderat över detta och svarade yrvaket "ja men demokrati är ju bra".
Jag hörde också den intervjun. Kasselstrand säger han är ideologilös men sympatiserar med konservatismen och nationalism. Det finns ett sökande i honom. Det är klart när man lyssnar på Kasselstrand och de andra företrädarna att de skrapar där på ytan till andra frågor. Det finns förvisso vissa ”välfärdsvurmande” drag i Kasselstrand och andra alternativa politiker som jag personligen inte gillar. Sedan är partiet svaga i en hel del frågor. Det här med att ge finanspolitiska rådet, lärare, domare och byråkrater mer makt är fullkomligt vanvett. Detta är inte skrivet i sten och det framgår faktiskt när du lyssnar på Kasselstrand och de andra. De är villiga att lära och Kasselstrand frågar till och med killen som driver Bubbla om vad man skall tycka i vissa frågor. Jag gillar detta. Vidare hoppas jag att de tittar på bättre fungerande och frihetliga länder så som Schweiz.