Citat:
Ursprungligen postat av
Giggs72
Jag skaffade mig ett provabonnemang igår och tycker det fungerar bra. Några saker stör jag mig på dock. Hoppas nån kan hjälpa mig.
1) Jag har skapat en favoritlista i min Mag 322 med den gula knappen, men vill gärna sortera den. Det går att flytta kanaler genom att trycka på den blå knappen på fjärrkontrollen (Move), men sorteringen är tillbaka som vanligt när jag går ur kanalmenyn. Kan man sortera och spara sorteringen?
2) Kan man ändra kanalnummer? Om jag vill se SVT 1 så måste jag trycka 3421. Vill helst bara kunna trycka 1.
3) Tycker EPG fungerar sådär. Man kan bara se EPG för ett program i taget. Skulle vilja ha en översikt vad som går just nu på alla kanaler. Går det?
4) När boxen (Mag 322) är avstängd och jag startar med den röda knappen på fjärren så startar boxen på några sekunder, men stänger av sig direkt igen. Först när jag trycker på röda knappen igen så startar den utan att stänga av sig. Nån som vet vad det beror på?
5) Sen undrar jag hur man tar bort en favorit från favoritlistan? Det fungerar inte att trycka på gula knappen igen så stjärnan försvinner och sen gröna knappen och visa bara favoriter. Kanalen finns kvar bland favoriter ändå!
2) Nej, går inte att ändra.
3) Beror på hur din leverantör gör med EPG. Vissa har full EPG, vissa har ingen EPG.