Citat:
Ursprungligen postat av
greta75
Det är många i tråden som inte förstår allvaret med att miljön har blivit en så viktig fråga i valet. Det tror jag beror på att ni är just SD-anhängare och dessa tenderar i att:
1) Vilja kasta ut alla invandrare
2) Hatar kvinnor
3) Skiter i miljön
Så därför kan ni inte förstå att vanliga svenskar älskar att bry sig om miljön i perioder och när stjärnorna står rätt.
Om miljön tycker medlemmarna antingen:
1) Jag skiter i miljön, det finns inget klimathot. -"Det var lika varmt 1850, var det miljöförstöring då också"
2) Jag vet att människorna sabbar klimatet men skit i det för vi kan ändå inget göra eftersom vi är för små.
2) Jag vet att människorna sabbar klimatet men det ligger ABSOLUT längst ner i min prioritering. Skicka hem alla invandrare!
Eftersom i princip alla SD-anhängare kan inkluderas ovan så har SD inte heller fokuserat något på den här frågan och har ingen "seriös" politik alls.
Och partiledaren visade prov på extremt dålig taktkänsla när han fick det att låta att som att det inte fanns något klimathot nyligen.
Och när nu väldigt mycket fokuseras på miljön och att det kommer att bli en viktig punkt i alla kommande debatter så är det helt enkelt värdelöst att framstå som ett parti som skiter i miljön.
Så här såg det ut i Aftonbladet i går:
Valets viktigaste frågor
1. Flyktingar och invandring 43 procent + 7 %
2. Sjukvård 39 procent - 2 %
3. Lag och ordning 31 procent + 1 %
4. Utbildning och skola 25 procent Oförändrat
5. Miljö och klimat 24 procent + 4 %
6. Äldreomsorgen 14 procent + 1 %
7. Sysselsättning och jobb 13 procent - 6 %
8. Trygghetssystemen 13 procent + 1 %
9. Skatter 12 procent + 1 %
10. Den svenska ekonomin 11 procent - 6 %
Rent spontant känns det som om den svenske väljaren är mer oroad för miljön runt Frölunda Torg...
https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/gPeAKB/nu-ar-flyktingar-och-invandring-valets-viktigaste-fraga
(För övrigt älskar jag kvinnor

)